Najnowsze

"Z upałami nie ma żartów". Ile pić i co jeść w czasie spiekoty

Najnowsze

"Z upałami nie ma żartów"
"Z upałami nie ma żartów"tvn24
wideo 2/20

Jesteśmy w trakcie fali upałów. Kardiolog zaleca, aby pić dużo wody. Ponadto należy zrezygnować ze słodkich napojów, które wcale nie gaszą pragnienia. A co zrobić, jeśli chcemy uprawiać sport? Sprawdź porady specjalisty.

Synoptycy prognozują, że z każdym kolejnym dniem będzie coraz goręcej. W weekend już w całym kraju termometry będą pokazywały w cieniu od 30 do 34 stopni Celsjusza. Niewykluczone, że w zachodniej części Polski możemy spodziewać się nawet do 35 st. C. Obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne, wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na taką pogodę trzeba się przygotować. - Generalnie trzeba powiedzieć, że z upałami nie ma żartów. Oczywiście dla osób młodych i zdrowych okres lata to czas relaksu, wakacji, aktywności. Uważać powinny przede wszystkim osoby starsze i przewlekle chore. W trakcie upałów odradzamy im wychodzenia na słońce, zwłaszcza w godzinach południowych - powiedział profesor Paweł Ptaszyński, kardiolog z Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Odpowiednie nawodnienie

W czasie upałów ważne jest, aby pić dużą ilość niegazowanej wody. Kardiolog zaapelował o zrezygnowanie ze słodkich gazowanych napojów, bowiem nie gaszą pragnienia i nie nawadniają organizmu.

- Trzeba pić wodę i to około litr więcej niż zwykle. Normą powinny być trzy litry, a nawet nieco ponad. Dodatkowo powinno to być rozłożone równomiernie na cały dzień. Pamiętajmy, aby woda nie była lodowata. Najlepsza jest w temperaturze nieco niższej niż pokojowa. Czasami orzeźwienie przynosi jednak nawet wypicie ciepłej herbaty - wskazał kardiolog. Jak dodał, dla osób zmagających się z niewydolnością serca, bilans płynów jest bardzo istotny.

Dobrym pomysłem jest spożywanie również napojów zawierających elektrolity i mikroelementy, na przykład sok pomidorowy. Podobnie korzystny jest miąższ arbuza.

Przy wysokiej temperaturze nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm i rozszerza naczynia krwionośne, przez co dochodzi do jeszcze silniejszego przegrzania.

Jak zasnąć podczas upału (Maciej Zieliński/PAP)Maciej Zieliński/PAP
Jak przetrwać upały (RCB)RCB

Dieta i aktywność fizyczna

Podczas upałów nie powinno się zapominać o lekkostrawnych posiłkach w postaci sałatek, owoców i warzyw. Zjadając je nawadniamy nasz organizm, a także uzupełniamy składniki mineralne, które szybko tracimy w wysokiej temperaturze.

Jeśli chodzi o osoby aktywne, to powinny one iść na trening w godzinach porannych lub wieczorem. Także w domu powinniśmy chronić się przed upałem.

- Korzystajmy z zasłon, żaluzji. Dbajmy jednak także z drugiej strony o odpowiednią wentylację. Gdy coś potrzebujemy zrobić w ogrodzie, czy przy domu, zróbmy to albo bardzo wcześnie rano, albo wieczorem. Nie kopmy i nie pielmy w ogródku w południe. Upały dla wielu osób są groźniejsze niż się wydaje - podkreślił prof. Ptaszyński.

Jak szybko nagrzewa się samochód (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Autor: anw/dd / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości