Najnowsze

Z kosmosu widać Curiosity i jego ślady

Najnowsze

Curiosity to jasny punkt po prawej

Curiosity ma swojego podglądacza. Jednej z należących do NASA sond kosmicznych udało się sfotografować z orbity ślady, jakie pozostawił po sobie łazik. Na zdjęciu widać i robota "we własnej osobie".

Ślady, jakie zostawia za sobą podczas wędrówki po Czerwonej Planecie łazik Curiosity, sfotografował Mars Reconnaissance Orbiter - należąca do NASA sonda kosmiczna podglądająca Marsa.

Ciemna smuga po lądowaniu

Zdjęcie zostało wykonane 2 stycznia. Widać na nim m.in. ślad w miejscu w kraterze Gale, w którym Curiosity wylądował 6 sierpnia 2012 roku. Na obszarze tzw. Bradbury Landing pozostała po przybyciu łazika ciemna smuga, widoczna w lewej stronie zdjęcia.

Droga do Yellowknife Bay

Rzuca się w oczy także cała droga, jaką Curiosity dotąd przebył. Aktualnie wehikuł znajduje się w niewielkim obniżeniu terenu nazywanym Yellowknife Bay. Sześciokołowy robot pokonał już 700 m. Jeśli chodzi o to, jak znaleźć go na zdjęciu - jest widoczny jako jasny punkt po prawej stronie fotografii.

Poszuka śladów życia

Następnym zadaniem, jakie NASA szykuje dla Curiosity, jest wykonanie odwiertu w marsjańskich skałach. Mogą być w nich zapisane ślady obecności wody i mikrobiologicznego życia.

WIĘCEJ O ŁAZIKU DOWIESZ SIĘ STĄD

Autor: map/jaś / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości