Najnowsze

Wzrosło ryzyko pożarów w części polskich lasów

Najnowsze

Pogoda na noc 31.03/01.04tvnmeteo.pl
wideo 2/18

W niektórych polskich lasach rośnie ryzyko pożarowe. Sytuacja najpoważniej wygląda na północy i południowym zachodzie kraju.

W lasach na terenie pięciu województw - na północy i zachodzie kraju - prognozowany jest najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Na pozostałym terenie prognozowane jest zagrożenie średnie i małe, a na wschodzie i w centrum kraju występuje brak zagrożenia. Z mapy zagrożenia pożarowego lasów opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) wynika, że najwyższy poziom zagrożenia pożarowego dotyczy lasów na przeważającym terenie województw dolnośląskiego i pomorskiego oraz w południowej części województwa lubuskiego, północnej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego.

Brak ryzyka

Lepsza sytuacja występuje natomiast na pozostałym terenie wspomnianych województw, a także w województwach: opolskim, śląskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim oraz na północy województw mazowieckiego i podlaskiego, gdzie prognozowane jest zagrożenie średnie i małe.

Z kolei w województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim zagrożenie pożarowe w zasadzie nie występuje.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego – od 1 marca do 30 września.

Mapa zagrożenia pożarowego (IBL)IBL

Autor: kw/dd / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IBL

Pozostałe wiadomości