Najnowsze

Wzburzony ocean wyrzucił na brzeg pianę. Jorge w Irlandii

Najnowsze


Nad Irlandią od soboty przechodzi burza Jorge. Przynosi i groźną pogodę, i niezwykłe zjawiska.

Sztorm Jorge uderzył w sobotę w zachodnie wybrzeże Irlandii. Wiał silny wiatr powodujący powstawanie wysokich fal. W Colchar Strand wzburzony ocean wyrzucił na brzeg duże ilości piany morskiej.

Nawet 110 kilometrów na godzinę

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii przygotowują się na nadejście groźnej pogody. Krajowe biuro meteorologiczne Met Office na dużym obszarze kraju wydało alerty przed silnym wiatrem. W porywach może osiągać prędkość do ponad 110 kilometrów na godzinę.

Miejscami na północny obowiązują też ostrzeżenia przed opadami śniegu. Możliwe są utrudnienia w ruchu drogowym i kolejowym.

Rekordowe opady

Według wstępnych danych brytyjskiego biura meteorologicznego Met Office w lutym w Wielkiej Brytanii odnotowano średnią sumę opadów na poziomie 202,1 litra wody na metr kwadratowy. Wartość ta przebiła rekord z 1990 roku, kiedy w lutym zanotowano 193,4 l/mkw. Zdaniem meteorologów to oznacza, że tegoroczny luty jest najbardziej deszczowy w historii pomiarów w kraju.

W Wielkiej Brytanii od kilku tygodni problemem są powodzie w związku z tym, że nad krajem przetoczyły się dwa potężne sztormy - Ciara i Dennis. Są miejsca, gdzie wylały rzeki i ewakuowano mieszkańców. Agencja Ochrony Środowiska wspomaga mieszkańców miasta Snaith w hrabstwie East Riding of Yorkshire w wypompowaniu wody.

Autor: ps/map / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości