Najnowsze

Wystrzelono rakietę z kluczowym modułem do budowy chińskiej stacji komicznej

Najnowsze


Z kosmodromu Wenchang położonego na wyspie Hajnan wystrzelono moduł do budowy chińskiej stacji kosmicznej. - Będzie pełnił funkcję ośrodka zarządzania i kontroli stacji kosmicznej o nazwie Tiangong - powiedział Bai Linhou z Chińskiej Akademii Techniki Kosmicznej (CAST).

Ważący 22,5 tony moduł o nazwie Tianhe, czyli "harmonia niebios", wyniosła na orbitę rakieta Długi Marsz 5B w czwartek o godzinie 11.23 (5.23 polskiego czasu) z kosmodromu Wenchang - podała chińska agencja Xinhua.

Tianhe jest jedną z trzech kluczowych części chińskiej stacji kosmicznej, która ma zostać wybudowana do 2022 roku. Obecnie na orbicie działa tylko jedna - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). ISS wspierana jest między innymi przez Stany Zjednoczone, Rosję i Japonię, ale Chiny zostały wykluczone z udziału w pracach tej stacji przez USA - przekazała agencja Reutera.

Chińska eksploracja kosmosu

Tianhe będzie stanowił główne pomieszczenie mieszkalne dla trzech członków załogi chińskiej stacji kosmicznej, której żywotność szacuje się na co najmniej 10 lat.

- Moduł będzie pełnił funkcję ośrodka zarządzania i kontroli stacji kosmicznej o nazwie Tiangong, co oznacza "niebiański pałac" - powiedział jeden z głównych inżynierów projektu Bai Linhou z Chińskiej Akademii Techniki Kosmicznej (CAST). - Oczekujemy, że stacja przyczyni się do pokojowego rozwoju i wykorzystania zasobów kosmicznych na drodze współpracy międzynarodowej, jak również wzbogaci technologię i doświadczenie dla dalszej chińskiej eksploracji odległych rejonów kosmosu - dodał.

Wystrzelenie modułu Tianhe było pierwszą z 11 misji potrzebnych do ukończenia budowy chińskiej stacji kosmicznej, która zostanie umieszczona na niskiej orbicie okołoziemskiej o wysokości około 340-450 kilometrów.

Budowa stacji jest jednym z kilku projektów związanych z przestrzenią kosmiczną, prowadzonych obecnie przez Chiny. Chińscy naukowcy planują też budowę stacji badawczej na Księżycu i wysłanie na niego w ciągu najbliższej dekady szeregu bezzałogowych misji. Długoterminowym celem na 2045 rok jest organizacja tysięcy lotów kosmicznych rocznie, przewożących pasażerów i ładunki.

Autor: anw / Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości