Najnowsze

Wyprzedzanie, jazda po alkoholu. Rowerzysta i prawo

Najnowsze

Przepisy i popisy rowerzystów
TVN Meteo ActivePrzepisy i popisy rowerzystów

Jak karani są rowerzyści? Tak samo surowo, jak łamiący przepisy kierowcy. Nie ma taryfy ulgowej - za przewinienia policjanci wystawiają mandaty i dają punkty karne.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Wszystkie zasady obowiązujące rowerzystów zapisane są w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym (CZYTAJ CAŁOŚĆ). Ostatni raz była ona nowelizowana na początku 2015 roku.

Rowerzysta na drodze musi przestrzegać w większości tych samych zasad, co kierowca samochodu: jest zobowiązany ustępować drogi pieszym i obowiązują go te same ograniczenia prędkości. Podlega także tym samym karom - za zbyt szybką jazdę otrzyma mandat i punkty karne.

Jeżeli rowerzysta - np. za jazdę popijanemu alkoholem - stracił prawo jazdy ze wskazaniem na wszystkie pojazdy, w tym niemechaniczne, nie wolno mu wsiadać także na rower. Nietrzeźwy rowerzysta natomiast w myśl obecnych przepisów nie popełnia już przestępstwa, tylko wykroczenie. Przyłapany na nim, nie traci automatycznie prawa jazdy, ale sąd może orzec zakaz prowadzenia roweru i grzywnę.

Gdzie jeździć?

Rowerzyści powinni poruszać się po wyznaczonych drogach dla rowerów (ścieżkach rowerowych, pasach dla rowerzystów). Gdy dróg dla rowerów nie ma, wtedy rowerzysta w pierwszej kolejności powinien korzystać z pobocza. Dopiero w ostateczności, gdy nie ma drogi rowerowej i gdy nie może skorzystać z pobocza, możliwa jest jazda ulicą.

Warunki i wyjątki

Jazda po chodniku jest zabroniona poza trzema wyjątkami:

- Pod warunkiem, że spełnione są trzy obostrzenia: chodnik ma szerokość co najmniej dwóch metrów, nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, a ruch na jezdni dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h.

- Jeżeli rowerzysta opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem do 10. roku życia. W przypadku, gdy rowerzysta ma pod opieką osobę poniżej 10. roku życia, może jechać także lewą stroną jezdni. Dziecko do 10. roku życia także powinno jeździć chodnikiem, bo w myśl przepisów - nawet gdy porusza się na rowerze - jest pieszym.

- Ostatnią okolicznością, która pozwala na jazdę po chodniku, są złe warunki pogodowe - np. śnieg, silny wiatr, ulewa czy gęsta mgła. Należy jednak pamiętać, że na chodniku pierwszeństwo zawsze mają piesi.

Jak poruszać się na drodze?

Według przepisów, rowerzyści mogą jechać po jezdni obok siebie, o ile nie utrudnia to ruchu. W sytuacji, gdy droga rowerowa przecina ulicę, w którą skręca samochód, pierwszeństwo ma rowerzysta. Jadący na rowerze mogą też wyprzedzać wolno jadące pojazdy, np. stojące w korku, nie tylko z lewej, ale też z ich prawej strony.

Kierowca roweru musi pamiętać, że swój zamiar zmiany kierunku jazdy i wyprzedzania musi sygnalizować w wyraźny sposób, np. ręką.

Używanie kasku podczas jazdy rowerem nie jest w Polsce obligatoryjne, jednak warto z niego korzystać - dzięki temu możemy ustrzec się przed ciężkimi urazami.

Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości