Najnowsze

Wykluło się pisklę bociana czarnego. Po narodzinach te ptaki nie są podobne do rodziców

Najnowsze

Pogoda na środę 27.05
Pogoda na środę 27.05tvnmeteo.pl
wideo 2/10

Pierwsze z czterech piskląt bociana czarnego wykluło się w lesie Gemenc położonym w południowej części Węgier. Uchwyciła to na nagraniu kamera umieszczona w gnieździe.

Pisklę bociana czarnego (Ciconia nigra) wykluło się w środę 29 kwietnia. Moment narodzin uchwyciła kamera, która kilka lat temu została zainstalowana w jednym z gniazd. Na nagraniu widać, że pióra pisklęcia są jeszcze białe, dopiero po kilku miesiącach zrobią się ciemne. W węgierskich lasach Gemenc gniazduje w sumie 40 par lęgowych tego gatunku.

Biologia gatunku

Bocian czarny, w przeciwieństwie do swoich białych krewnych jest płochliwy i skryty, unika kontaktu z ludźmi. Jest dużym ptakiem, mierzącym średnio 95-105 centymetrów długości, o rozpiętości skrzydeł 145-155 cm. Ptaki te przeważnie przebywają pojedynczo lub w parach, zamieszkują głównie mokradła, okolice rzek czy wód śródlądowych. Okres lęgowy bocianów czarnych trwa od kwietnia do maja. Żywią się płazami, niewielkimi rybami i bezkręgowcami. Gniazda zazwyczaj umiejscowione są na dużych leśnych drzewach, przeważnie zrzucających liście, czasem iglastych.

Autor: anw/map / Źródło: ENEX

Pozostałe wiadomości