Wyjątkowe zjawisko na zachodnim niebie

Tak zbliżenie wyglądało w poniedziałek 12 marca

Już dziś będziemy mieli okazję zaobserwować jedno z najbardziej niezwykłych widowisk na niebie w 2012 roku. Około godz. 23.00 Wenus zbliży się do Jowisza. Dwie najjaśniejsze planety na niebie będzie dzielił jedynie trzystopniowy kąt.

Spotkania Wenus z Jowiszem nie da się nie nie dostrzec (oczywiście przy sprzyjających warunkach pogodowych). Ponieważ Księżyc będzie tej nocy niewidoczny, to właśnie Wenus i Jowisz będą najjaśniejszymi obiektami na niebie.

Atrakcji nie zabraknie

Obserwacje warto zacząć już po godz. 19.00, kiedy obie planety będzie można odnaleźć na tle gwiazdozboru Barana, około 25 stopni ponad zachodnim horyzontem. Jeśli jednak pogoda nie dopisze, nie warto się przejmować - w ciągu kolejnych nocy Wenus i Jowisz nie zdążą się od siebie znacznie oddalić.

Wenus i Jowisz nie będą szczędzić nam w tym roku atrakcji. 6 czerwca Wenus przejdzie na tle Słońca, a 15 lipca Jowisz zostanie przesłonięty przez Księżyc.

Podniebny spektakl nie dla wszystkich

W której części kraju będą najlepsze warunki do podglądania planet? - Zdecydowanie na północnym wschodzie, tam zachmurzenie będzie niewielkie - mówi synoptyk TVN Meteo, Wojciech Raczyński.

Szansę na dostrzeżenie koniunkcji mają też mieszkańcy centrum, gdzie od czasu do czasu pojawią sie przejaśnienia.

Jedynie mieszkańcy południowych i zachodnich województw będą bez szans na obserwację nieba.

- Tam zachmurzenie będzie całkowite. Pojawią się opady deszczu lub mżawki - przewiduje synoptyk.

jareczek30 już podgląda

Żeby zachęcić was do prowadzenia obserwacji, zamieszczamy zdjęcia Reportera 24 jareczek30, który już w poniedziałek zaczął podglądać zbliżające się do siebie planety.

Czekamy na więcej zdjęć z wieczornej koniunkcji na Kontakcie Meteo.

Autor: map/mj / Źródło: news.astronet.pl

Pozostałe wiadomości