Wyizolował sekwencję genetyczną koronawirusa od polskiego pacjenta. "To ważny wkład"

[object Object]
Nowe zasady w walce z koronawirusem (Kancelaria Premiera)Kancelaria Premiera
wideo 2/21

To ważny wkład w poznanie ewolucji molekularnej wirusa i w przyszłości może się przyczynić do wytypowania szczepionki oraz leków - podkreśliła rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego. To właśnie adiunkt tej uczelni uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2 wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta.

Doktor Łukasz Rąbalski jest adiunktem w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. O jego sukcesie poinformowała we wtorek rzeczniczka prasowa UG Beata Czechowska-Derkacz. Naukowiec jako pierwszy w Polsce uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2, który został wyizolowany bezpośrednio od polskiego pacjenta z Pomorza.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL

"Uzyskane dane pozwolą naukowcom z całego świata brać pod uwagę Polskę w swoich badaniach związanych z epidemiologią choroby COVID-19. Jest to ważny wkład w poznanie ewolucji molekularnej wirusa i w przyszłości może się przyczynić do wytypowania szczepionki oraz leków. Do tej pory w GISAID, w największej bazie danych, gdzie naukowcy z całego świata umieścili już ponad pięć tysięcy sekwencji, nie było ani jednego polskiego izolatu pochodzącego bezpośrednio od pacjenta" - podkreśliła rzeczniczka Uniwersytetu.

Sekwencja genetyczna zawiera wiele ważnych informacji - na przykład jak wirus "oszukuje" organizm człowieka, osłabiając jego odporność. "Dzięki wyizolowaniu takiej sekwencji, czyli odkodowaniu wirusa, możliwe jest lepsze poznanie właściwości wirusa, miedzy innymi jego pochodzenia, zarówno w kontekście ewolucyjnym, jak i geograficznym" - wyjaśniła Czechowska-Derkacz.

Krótsza droga

"Materiał genetyczny musi spełniać wiele norm jakościowych i ilościowych, aby możliwe było jego odkodowanie. W przypadku wirusów, których materiałem genetycznym jest jednoniciowy RNA, stosuje się metody zwielokrotniające ilość materiału genetycznego. Standardowo, do tej pory, działo się to poprzez powielanie cząstek wirusowych w laboratoriach. Obecnie, dzięki osiągnięciom w dziedzinie biologii molekularnej, można zastosować krótszą drogę bez konieczności hodowli wirusa" - wyjaśnił cytowany w komunikacie prasowym dr Rąbalski.

Materiał genetyczny został wyizolowany w Pracowni Biologii Molekularnej Diagnostyki spółki z o.o., mieszczącej się w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku. Jest to laboratorium, które powstało dzięki przekazaniu specjalistycznej aparatury przez Uniwersytet Gdański.

Przy rozkodowaniu wirusa od polskiego pacjenta z Pomorza zastosowana została najnowsza generacja sekwenatorów firmy Oxford Nanopore Technologies, co oznacza brak dodatkowych procedur, które mogą wprowadzać zniekształcenia. Wykorzystane zostały też protokoły bioinformatyczne, opracowane wcześniej przez naukowców ARTIC do gromadzenia danych genetycznych w trakcie epidemii wirusa ebola w Afryce.

Aktualnie prowadzone są kolejne sekwencjonowania wirusów pochodzących od polskich pacjentów izolowanych również w Laboratorium Hematologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku i w ciągu najbliższych dni zaplanowano wysyłanie kolejnych sekwencji.

Schemat budowy koronawirusaTVNMETEO.PL/PAP

Autor: aw/map / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NIAID (CC BY 2.0)

Pozostałe wiadomości