Najnowsze

Wydzieliny z oka mogą być źródłem zakażenia koronawirusem

Najnowsze

"Każdy dzień przybliża nas to tego, abyśmy znaleźli zarówno skuteczne metody terapii, jak i szczepień"
"Każdy dzień przybliża nas to tego, abyśmy znaleźli zarówno skuteczne metody terapii, jak i szczepień"tvn24
wideo 2/21

Wydzieliny z oka mogą być źródłem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Badanie przeprowadzone w Chinach na grupie kilkudziesięciu pacjentów wykazało, że u części pacjentów potwierdzono obecność patogenu w wymazie z jamy nosowo-gardłowej i wydzielinie ze spojówek.

Naukowcy z dwóch chińskich uniwersytetów - w Yichang i Kantonie - przebadali 38 pacjentów z potwierdzoną chorobą COVID-19, którzy byli leczeni od 9 do 15 lutego w jednym ze szpitali w prowincji Hubei w Chinach. Średnią ich wieku wyliczyli na około 66 lat.

Zebrano informacje na temat występowania u pacjentów objawów ze strony oczu. Wykonano również badania krwi oraz testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w próbkach pobranych z wymazów z jamy nosowo-gardłowej oraz ze spojówek oczu.

STATYSTKI ZACHOROWAŃ NA COVID-19

Przekrwienie spojówek, łzawienie, obrzęk

W badanej grupie u 12 pacjentów (31,6 procent) wystąpiły objawy oczne podczas choroby wskazujące na zapalenie spojówek, w tym przekrwienie spojówek, obrzęk (z wybrzuszeniem spojówki), łzawienie i wydzielina z oka. Pacjenci z objawami ze strony oczu częściej mieli podwyższoną liczebność białych krwinek (leukocytów) oraz neutrofili, jak również wyższe stężenie we krwi prokalcytoniny, białka C-reaktywnego oraz dehydrogenazy mleczanowej niż pacjenci bez objawów ocznych.

Dodatkowo u 11 spośród 12 pacjentów (niemal 92 proc.) potwierdzono testami obecność SARS-CoV-2 w wymazie z jamy nosowo-gardłowej. Z tej grupy u dwóch (blisko 17 proc.) osób stwierdzono obecność wirusa również w próbkach wydzieliny ze spojówek.

PORADY LEKARZA NA CZAS WALKI Z COVID-19

Badanie opublikowano w wydawanym w Stanach Zjednoczonych naukowym czasopiśmie okulistycznym JAMA Ophthalmology. Autorzy pracy podsumowują, że u jednej trzeciej z badanej grupy osób chorych na COVID-19 wystąpiły objawy ze strony oczu, często obserwowano je u pacjentów z ciężkim przebiegiem tej infekcji. I chociaż z testów wynika, że wirus rzadko występuje we łzach, to możliwe jest przenoszenie się go poprzez kontakt z wydzieliną z oka.

Całodobowa infolinia NFZ (Główny Inspektorat Sanitarny)GIS

Autor: ps/aw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości