Najnowsze

Wycinka lasów: najlepiej widać ją z orbity

Najnowsze

Wycinka lasów: najlepiej widać ją z kosmosu
NASAWycinka lasów: najlepiej widać ją z kosmosu

Analizy 143 mld pikseli znajdujących się na 654 tys. obrazów z misji Landsat umożliwiły stworzenie mapy, z której można odczytać, jaka część naszej planety została wylesiona oraz na jakim obszarze zasadzono nowe drzewa. Okazuje się, że wystarczyło dziesięć lat, żeby z powierzchni naszej planety zniknęło 2,3 mln km kw. lasów.

Między 2000 a 2012 rokiem na Błękitnym Globie przybyło zaledwie 800 tys. km kw. lasów - wynika z badań, które zostaną dzisiaj opublikowane w czasopiśmie "Science".

Brazylia liderem w ograniczeniu wylesiania

Naukowcy podczas wstępnych prezentacji danych podkreślili to, że w ciągu badanych 12 lat Brazylia ograniczyła stopień deforestacji o 50 proc. Z 40 tys. km kw. liczba wycinanych lasów spadła rocznie do 20 tys. km kw. - Taki wynik jest efektem wysiłku polityki działającej na rzecz ograniczenia deforestacji. Wyznacza on trendy dla reszty świata - wyjaśnił Matthew Hansen z Uniwersytetu w Maryland.

Zespół zauważył również jednak regułę, która nie napawa już tak optymizmem - wielkość wylesienia w innych krajach wzrosła. I tak na przykład w Indonezji stopień deforestacji podwoił się z 10 tys. km kw. w latach 2000-2003 do 20 tys. km kw. w 2011-2012 roku.

Wysoka dokładność dzięki nowej technologii

To pierwsze tego typu badanie o wysokiej dokładności, ponieważ wcześniej nie udało się uzyskać danych na temat obszarów leśnych na całym świecie - problem polegał na tym, że poszczególne kraje definiują lasy na różne sposoby. - Kiedy trzeba przeanalizować zestawy danych, które wykorzystują różne metody i różne definicje, to trudno dokonać syntezy. Dzięki satelicie Landsat uzyskaliśmy wysokiej jakości zdjęcia, dla których możemy zastosować jeden i ten sam algorytm. To ogromny postęp w globalnej kontroli możliwości - wyjaśnił Hansen.

Landsat to nazwa programu zdalnego pozyskiwania zdjęć Ziemi z kosmosu. W ramach programu wystrzelono 8 sztucznych satelitów Ziemi Program prowadzony jest przez NASA i USGS. Pierwszy z satelitów został wystrzelony 23 lipca 1972, a najnowszy 11 lutego 2013.

Miliony zarchiwizowanych zdjęć

Instrumenty zamontowane na satelitach Landsat wykonały miliony zdjęć. Są one archiwizowane i przechowywane w Stanach Zjednoczonych oraz stacjach odbioru danych na całym świecie.

Obszary na zdjęciu, które zostały zaznaczone na zielono, wskazują zalesione miejsca. Tereny zaznaczone na czerwono to miejsca, w których doszło do wycinki. Te miejsca na mapie, które mają kolor fioletowy, wskazują na to, że tam deforestacja wyrównała się z zalesieniem.

Zalesienie terenuNASA

Autor: kt/mj / Źródło: NASA

Pozostałe wiadomości