Najnowsze

Wybuchła epidemia cholery

Najnowsze


W dotkniętej klęską głodu Somalii wybuchła epidemia cholery. Brudna woda i złe warunki sanitarne doprowadziły do zwiększonej liczby przypadków tej choroby w stolicy kraju, Mogadiszu - ostrzegła w piątek Światowa Organizacja Zdrowia.

- W szpitalu Banadir w Mogadiszu od początku roku odnotowano 4272 przypadki ostrej biegunki. Głównie wśród dzieci w wieku poniżej pięciu lat. 181 osób zmarło - powiedział w Genewie ekspert WHO Michel Yao.

Trwa epidemia

Dzięki badaniom laboratoryjnym potwierdzono, że "mamy dwukrotnie lub nawet trzykrotnie więcej przypadków niż przed rokiem". - Możemy więc powiedzieć, że w kraju trwa epidemia cholery - wyjaśnił Yao. - Jest duże prawdopodobieństwo, iż choroba będzie się rozprzestrzeniać w szybkim tempie - dodał.

Przyczyn epidemii jest kilka. WHO wymieniła większą liczbą osiedli, w których w bardzo trudnych warunkach mieszkają osoby przesiedlone. Przedstawiciele organizacji wyjaśnili też, że dostęp do wody nadającej się do picia oraz do podstawowych urządzeń sanitarnych jest utrudniony. Wśród powodów epidemii Yao wymienił również wysoki wskaźnik niedożywienia wśród dzieci, a także ograniczone możliwości ośrodków zdrowia.

Cierpią miliony

Najwięcej przypadków odnotowano w stolicy, Mogadiszu. Jednak epidemia została potwierdzona także w kilku regionach na południu kraju.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy do Mogadiszu, w poszukiwaniu pożywienia i schronienia, dotarło ok. 100 tys. uchodźców z regionów południowej Somalii. Dołączyli oni do ponad 370 tys. ludzi, którzy już wcześniej opuścili swoje domy.

Kolejne 1,5 tys. somalijskich uchodźców codziennie przybywa do Kenii. W tym kraju schronienie znalazło dotychczas 440 tys. Somalijczyków.

Wielka susza

Ok. 12,4 mln ludzi w Rogu Afryki, a więc regionie, w którego skład wchodzą Somalia, Kenia, Etiopia i Dżibuti, dotkniętych jest najgorszą suszą od lat. Zabiła ona dziesiątki tysięcy ludzi - ocenia ONZ. Według UNICEF, niedożywionych jest 2 mln dzieci, a kolejne 500 tys. może umrzeć, jeśli w najbliższych tygodniach nie dotrze do nich pomoc.

Cholera, przenoszona przez skażoną wodę i jedzenie, w ciągu zaledwie kilku godzin może doprowadzić do śmierci z odwodnienia.

Autor: map//ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości