Najnowsze

Szkodliwy gaz, wstrząsy sejsmiczne. Cumbre Vieja zwiększył swoją aktywność

Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
kw/dd
Źródło:
Reuters, elmundo.es
Sytuacja na La Palmie
Sytuacja na La PalmieReuters
wideo 2/12
Erupcja wulkanu na La Palmie

Wulkan Cumbre Vieja zwiększył swoją aktywność. Wypływająca lawa zaczęła robić się gęsta, emitowane są tony szkodliwych gazów, w niedzielę odnotowano około 40 wstrząsów sejsmicznych. Według danych przytoczonych przez prezydenta Wysp Kanaryjskich Angela Victora Torresa, podczas trwającej erupcji Cumbre Vieja wyemitował trzy razy więcej materiału wulkanicznego niż podczas ostatniego poważnego wybuchu 50 lat temu.

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja zdaje się przybierać na sile. Według ostatnich obserwacji, rzeka rozgrzanej do czerwoności lawy zaczęła gęstnieć. W niedzielę zapadła się północna strony wulkanu, a zdarzeniu towarzyszył ogromny huk i eksplozja fontanny lawy.

Lokalne media informowały, że zapadnięcie uformowało nowy strumień lawy, który zagraża kilku pobliskim miastom. W niedzielę wulkan miał wyemitować także 16 ton niebezpiecznego dwutlenku siarki.

"Zaobserwowano wyraźny wzrost aktywności" - poinformował w niedzielę na Twitterze Instytut Wulkanologii Wysp Kanaryjskich Involcan.

Do godziny 20 w niedzielę odnotowano około 40 wstrząsów sejsmicznych.

Wulkan Cumbre Vieja wyrzucił trzy razy więcej materiału

Jednak według słów prezydenta Wysp Kanaryjskich Angela Victora Torresa, pomimo zwiększonej aktywności wulkanu, zdaje się, że lawa podąża podobną trajektorią, co wcześniejsze strumienie i omija obszary, które nie zostały zniszczone.

- Musieliśmy zarządzić kilka lockdownów ze względu na jakość powietrza, ale nie planujemy ewakuacji większej liczby osób - zapewnił w wywiadzie udzielonym w poniedziałek rano.

Torres dodał, że Cumbre Vieja wyemitował w przybliżeniu trzy razy więcej materiału niż podczas ostatniej poważnej erupcji, do której doszło w 1971 roku.

Erupcja Cumbre Vieja na La Palmie. Pytania i odpowiedzi

La Palma. Hiszpania wyśle miliony euro wsparcia

Prezydent powiedział, że planowany jest zakup około 300 domów dla osób, które straciły dach nad głową. Na razie jest jeszcze zbyt wcześnie, aby powiedzieć, jak wielkie będą całkowite szkody.

- Nadal jesteśmy w środku [tej katastrofy - przyp. red.]. Jeśli lawa nadal będzie wypływać w tych samych ilościach, które widzieliśmy ostatniej nocy, szkody będą jeszcze większe - powiedział Torres.

Ponadto, hiszpański rząd ma przekazać w tym tygodniu 206 milionów euro na wsparcie dla mieszkańców wyspy La Palma.

- We wtorek gabinet zatwierdzi pakiet bardzo dużych środków na pomoc w takich dziedzinach, jak odbudowa infrastruktury, zaopatrzenie w wodę, zatrudnienie, rolnictwo, turystyka i świadczenia - powiedział na konferencji prasowej hiszpański premier Pedro Sanchez.

Wybuch Cumbre Vieja. Zniszczonych prawie tysiąc budynków

Nie wiadomo, kiedy wulkan przestanie siać zagrożenie. Władze kraju zapewniły jednak, że zrobią wszystko, co w ich mocy, aby dać mieszkańcom wsparcie.

- Stoimy w obliczu testu odporności, ponieważ nie wiemy, kiedy erupcja wulkanu się zakończy - mówił Sanchez. - To, co mieszkańcy powinni wiedzieć, to fakt, że kiedy wreszcie się zakończy, rząd Hiszpanii będzie tam, aby zmierzyć się z ogromnym zadaniem odbudowy La Palmy - mówił.

Sanchez zachęcał również turystów, by nie zniechęcali się wybuchem wulkanu i odwiedzali La Palmę. Turystyka jest główną gałęzią gospodarki Wysp Kanaryjskich.

- Chciałbym, aby turyści wiedzieli, że jest to bezpieczne miejsce, mogą tu przyjechać i cieszyć się wyspą - powiedział.

Wulkan Cumbre Vieja zniszczył już około tysiąca budynków. Od początku wybuchu ewakuacjami objęto sześć tysięcy osób. Lawa z wulkanu pokryła już 400 hektarów terenu. Według najnowszych danych Departamentu Informacji Bezpieczeństwa Narodowego (DSN), na wybrzeżu wyspy La Palma utworzył się półwysep, który sięga już około 30 ha.

Autor:kw/dd

Źródło: Reuters, elmundo.es

Pozostałe wiadomości