Wszechświat rozszerza się z zawrotną prędkością

Wylot Teleskopu Spitzera z Przylądka Canaveral, 25 sierpnia 2003 roku (NASA)
Wylot Teleskopu Spitzera z Przylądka Canaveral, 25 sierpnia 2003 roku (NASA)
Wylot Teleskopu Spitzera z Przylądka Canaveral, 25 sierpnia 2003 roku (NASA)

74 kilometry w sekundę na megaparsek. Z taką prędkością rozszerza się Wszechświat. Jest to szybkość zawrotna, a udało się ją ustalić badaczom korzystającym z Kosmicznego Teleskopu Spitzera. Po ponad dziewięciu latach od wystrzelenia urządzenia w przestrzeń kosmiczną, dysponujemy najdokładniejszym pomiarem ekspansji Kosmosu, jaki kiedykolwiek wykonano.

Należący do NASA Kosmiczny Teleskop Spitzera wykonał najbardziej precyzyjne pomiary prędkości, z jaką rozszerza się Wszechświat.

Oznacza to, że na nowo udało mu się określić tzw. stałą Hubble'a. Jej wartość wynosi teraz 74,3 (przy błędzie 2,1) km na sekundę na megaparsek. Ta ostatnia wartość to astronomiczna jednostka odległości, która równa się trzem milionom lat świetlnych. Oznacza to, że odcinek Kosmosu o długości równej drodze, jaką w czasie trzech milionów lat może przebyć światło, wydłuża się w czasie sekundy o ok. 74 kilometry.

Różne obliczenia w ostatnich latach wskazywały na wielkości od około 70 do 76 (km/s)/Mpc.

Obserwacja cefeid

W jaki sposób teleskopowi udało się uzyskać tak dokładny pomiar tej stałej? Dotąd wyliczano ją na podstawie tego, co udało się zaobserwować teleskopowi Hubble'a, który pracuje w zakresie światła widzialnego. Kosmiczny Teleskop Spitzera operuje zaś w zakresie światła podczerwonego, jest dokładniejszy i w mniejszym stopniu ograniczony np. przez przysłaniający widok kosmiczny pył.

Teleskop przyglądał się okresowym zmianom jasności 90 tzw. cefeid, czyli pulsujących gwiazd. Dzięki temu udało mu się zmierzyć zmieniające się odległości między nimi, a co za tym idzie - prędkość rozszerzania Wszechświata.

Pierwszy był Hubble

Fakt, że Wszechświat nie jest statyczny, a zmienia swe romiary, jako pierwszy odkrył amerykański astonom Edwin P. Hubble w latach 20-tych XX wieku. Hubble'owi udało się też zauważyć, że dzieje się tak od samego Wielkiego Wybuchu, ponad 13 milardów lat temu.

W 1990 roku grupie naukowców tworzonej przez Saula Perlmuttera, Briana P. Schmidta i Adama G. Riessa udało się natomiast dojść do wniosku, że ekspancja wszechświata wciąż przyspiesza. W 2011 roku badacze otrzymali za to Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Grafika ilustrująca pomiary teleskopu (NASA)

Autor: map/ŁUD / Źródło: livescience.com, huffingtonpost.com

Pozostałe wiadomości