Wstępne badania AGH: najwięcej zakażeń jest tam, gdzie powietrze ma złą jakość

[object Object]
Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie smogutvn24
wideo 2/30

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie przeprowadziła wstępne badania, z których wynika, że najwięcej przypadków koronawirusa dotyczy województw, w których jakość powietrza jest najgorsza. Oprócz tego dzienne przyrosty nowych zakażeń mogą być związane z zamożnością mieszkańców.

W województwach, w których powietrze jest bardziej zanieczyszczone, jest więcej zakażeń koronawirusem - wynika ze wstępnych badań prof. Piotra Kleczkowskiego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. - W obecnej fazie pandemii w Polsce wyraźnie widać, że jest związek pomiędzy średnim poziomem zanieczyszczenia powietrza a liczbą zachorowań na COVID-19. Mniejszą korelację widać pomiędzy jakością powietrza a liczbą zgonów z powodu COVID-19, choć tych zgonów jest mniej tam, gdzie powietrze jest lepszej jakości - powiedział prof. Piotr Kleczkowski.

Jak podkreślił, jego badania mają tylko wstępny charakter, pokazują możliwe korelacje i wymagają jeszcze dalszych prac.

Przywołując wyniki międzynarodowych prac, zaznaczył, że wirus może się przenosić za pośrednictwem pyłów.

- Ponad tysiąc różnych drobnoustrojów i również RNA wirusa SARS-CoV-2 znaleziono na drobinach pyłu, ale nie ma jeszcze stuprocentowych dowodów, że tą drogą można się zakazić - dodał naukowiec.

Bardziej zamożni, bardziej mobilni

Po pierwszej fali pandemii profesor przeprowadził dokładniejsze badania, które również wykazały powyższy związek, pokazały też związek pomiędzy liczbą zakażeń a zamożnością w różnych województwach.

- Przeważnie jest tak na całym świecie i w Polsce, że niska zamożność wiąże się z większą zachorowalnością. Z COVID-19 w Polsce było wtedy odwrotnie - zauważył prof. Kleczkowski.

Zgodnie z wynikami jego analiz w województwach, gdzie mieszkańcy osiągają wyższe dochody, było więcej przypadków COVID-19. Może to wynikać, jak przypuszcza naukowiec, z większej mobilności, zwłaszcza częstszych wyjazdów za granicę ludzi zamożnych.

Amerykańskie badania, opublikowane jesienią, pokazały, że długotrwała ekspozycja na zawieszone w powietrzu szkodliwe substancje wyraźnie sprzyja ciężkiemu przebiegowi infekcji SARS-CoV2. Najsilniejszy negatywny wpływ ma dwutlenek azotu. Wzrost jego stężenia o 4,6 ppm (cząsteczek związku na miliard cząsteczek powietrza) oznaczał wzrost śmiertelności wśród chorych o 11,3 procent, a ogólnie w populacji - o 16,2 proc.

Autor: kw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości