Najnowsze

Wrzesień pobił rekord aktywności huraganów. A to jeszcze nie koniec sezonu

Najnowsze

Jak Ophelia wpłynie na Europę?
tvn24Jak Ophelia wpłynie na Europę?

Sezon huraganów 2017 ma się ku końcowi, czas więc na pierwsze podsumowania. Okazuje się, że wrzesień był najbardziej aktywnym miesiącem nad Atlantykiem w historii.

Ze względu na liczbę burz tropikalnych, huraganów trzeciej lub wyższej kategorii oraz długość tych zjawisk sezon 2017 trafił na listę najgorszych w historii.

Silne i istniejące przez długi czas huragany pojawiające się od połowy sierpnia do końca września sprawiły, że ostatni sezon huraganów trafił na listę 10 najbardziej aktywnych sezonów w historii.

Liczba zjawisk na Atlantyku w sezonie 2017

Do 30 września w tym roku na Atlantyku powstało 13 burz tropikalnych (z nadanymi imionami), osiem huraganów i pięć huraganów "major" (huragany, które osiągnęły trzecią lub wyższą kategorię). W październiku do tej listy doszedł huragan Nate i burza tropikalna Ophelia.

Aktywność sezonu obliczono za pomocą Wskaźnika Skumulowanej Energii Cyklonu (ACE), który sumuje prędkość wiatru każdej burzy tropikalnej i huraganu podczas cyklu jego istnienia.

Według obliczeń meteorologa tropikalnego dr. Phila Klotzbacha z Uniwersytetu Colorado State, sezon 2017 znalazł się na dziewiątym miejscu listy 10 najbardziej aktywnych sezonów w historii.

Lista najbardziej aktywnych sezonów huraganów na Atlantyku w historiiDr. Phil Klotzbach/Colorado State University/Created with Datawrapper

Długo istniejące, silne huragany mają wysoki wskaźnik ACE, podczas gdy krótko istniejące, słabe burze tropikalne mają niską wartość tego wskaźnika. Końcowa wartość ACE to suma ACE każdego wskaźnika, oraz liczba, długość i siła tych zjawisk w sezonie.

Według raportu Narodowego Centrum ds. Huraganów (NHC) tylko 1933 i 2004 rok miały szybsze tempo wzrostu ACE do końca września niż rok 2017. Jak widać na powyższym wykresie, 1933 rok ma pierwsze miejsce na liście, a rok 2004 - piąte.

Według dr Klotzbacha około 20 procent wartości wskaźnika ACE przeciętnego sezonu huraganów na Atlantyku, występuje po drugim października.

Nawet średnia wartość wskaźnika ACE przez resztę tego sezonu sprawi, że sezon 2017 znajdzie się blisko pierwszej piątki najbardziej aktywnych sezonów huraganów w erze obrazów satelitarnych.

Porównanie do sezonu 2004 i 2005

Sezon 2017 zasługuje na uwagę tym bardziej, gdy porównamy go lat 2004 i 2005.

Po osiem huraganów wystąpiło w 2017 roku (do 30 września) i 2004 roku. Cztery z nich w 2004 roku zniszczyły między innymi Florydę.

Sezon 2017 osiągnął taką samą liczbę huraganów o kategorii trzeciej lub wyższej, jak w 2005 roku - pięć huraganów "major".

W 2005 roku do końca września wystąpiło pięć huraganów "major": Dennis, Emily, Katrina, Maria i Rita.

Po raz pierwszy od 124 lat w 2017 roku w okresie od 9 sierpnia do 29 września wystąpiło osiem huraganów.

W tym, wystąpiło pięć huraganów "major": Harvey, Irma, Jose, Lee i Maria.

30-letnia średnia liczba huraganów w sezonie na Atlantyku wynosi sześć. W 2016 roku wystąpiło siedem huraganów. Ostatni - huragan Otto pojawił się dopiero w listopadzie.

Najbardziej aktywny miesiąc w historii

Wrzesień w 2017 roku był najbardziej aktywnym miesiącem na Atlantyku w historii. Pobił wcześniejszy rekord - wrzesień 2004 roku.

Według NHC w średnim sezonie huraganowym pojawiają się trzy burze tropikalne, dwa huragany i jeden huragan "major".

Biorąc pod uwagę nadal aktywny październik, 2017 rok może osiągnąć całkiem wysokie miejsce na liście najbardziej aktywnych sezonów huraganów.

Zobacz cały materiał tutaj:

Tomasz Wasilewski o wpływie huraganu na Europę
Tomasz Wasilewski o wpływie huraganu na Europętvn24
Porywy wiatru i położenie Ophelii (ventusky.com)
Porywy wiatru i położenie Ophelii (ventusky.com)Ventusky.com

Huragan Nate w USA 7/8 października:

Autor: AP/aw / Źródło: weather.com

Źródło zdjęcia głównego: NHC NOAA

Pozostałe wiadomości