Najnowsze

Trujące cząstki wędrują z płuc do mózgu. I zostają tam dłużej niż w innych organach

Najnowsze

Autor:
ps
Źródło:
PAP, sciencedaily.com
Kraków: czystsze powietrze, mniej przypadków astmy u dzieci i młodzieży
Kraków: czystsze powietrze, mniej przypadków astmy u dzieci i młodzieżyTVN24
wideo 2/12
Smog w Polsce

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi od dawna jest przedmiotem badań naukowców. O nowych odkryciach poinformowali specjaliści z brytyjskiego University of Birmingham i kilku ośrodków badawczych w Chinach. Jak wynika z ich obserwacji, wdychanie zanieczyszczonego powietrza sprawia, że toksyczne cząstki dostają się prosto z płuc do mózgu, powodując uszkodzenia neurologiczne.

Do najgroźniejszych dla ludzi substancji znajdujących się w powietrzu zalicza się cząstki stałe, szczególnie te o wielkości do 2,5 mikrometra (PM2,5). Najmniejsze cząstki umykają reakcjom układu odpornościowego i innym barierom organizmu. Według Światowej Organizacji Zdrowia PM2,5 jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. 

Badacze z University of Birmingham i z chińskich instytucji badawczych wykryli zanieczyszczenia w płynie mózgowo-rdzeniowym pobranym od pacjentów leczonych z powodu zaburzeń mózgu. Odkryli, że szkodliwe cząstki stałe, które wdychali, uszkodziły barierę krew-mózg i okoliczne tkanki, a w mózgu pozostały dłużej niż w innych organach. Prawdopodobnie mogły przyczynić się do zaburzeń neurologicznych.

- W naszej wiedzy na temat szkodliwego wpływu zawieszonych w powietrzu mikroskopijnych cząstek na układ nerwowy jest wiele luk. Nasza praca rzuca nowe światło na związek między wdychaniem takich cząstek a ich dalszą drogą w organizmie - powiedziała profesor Iseult Lynch z University of Birmingham, jedna z autorek publikacji, która ukazała się 22 czerwca w piśmie "PNAS".

Osiem razy więcej niż z mózgu

Jak informuje specjalistka, "dane sugerują, że z płuc może się do mózgu przedostać osiem razy więcej cząstek niż bezpośrednio z nosa". - Oznacza to nowe dowody odnośnie związków między zanieczyszczeniem powietrza i działaniem takich cząstek na mózg - podkreśla.

W ostatnich badaniach ujawniono już znaczne powiązania pomiędzy wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza a zapaleniami w układzie nerwowym, zmianami przypominającymi chorobę Alzheimera, czy problemami poznawczymi u osób starszych, a nawet u dzieci.

Czytaj też: Co szósta osoba umiera z powodu zanieczyszczenia środowiska

Autor:ps

Źródło: PAP, sciencedaily.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości