Woskowijki - czym są i jak je zrobić samemu w domu?

Autor:
aw//mro
Źródło:
TVNmeteo
Organizacje ekologiczne chcą edukacji na temat ochrony klimatu w szkołach
Organizacje ekologiczne chcą edukacji na temat ochrony klimatu w szkołachFakty po południu
wideo 2/6
Fakty po południuOrganizacje ekologiczne chcą edukacji na temat ochrony klimatu w szkołach

Coraz więcej osób zwraca uwagę na zużycie plastiku w gospodarstwie domowym. Ciekawą alternatywą dla folii spożywczej, którą w domach wykorzystuje się często w dużych ilościach, są woskowijki. Można je kupić w sklepach lub zrobić samemu.

● Woskowijki to alternatywa dla plastikowych torebek jednorazowych i folii spożywczej. ● Do przygotowania woskowijki w domu potrzebne są kawałki cienkiego, bawełnianego materiału, wosk pszczeli i olejek jojoba. ● Woskowijki są wielorazowego użytku.

Woskowijka - co to?

Najprościej mówiąc jest to produkt alternatywny dla folii spożywczej, ale również dla folii aluminiowej czy jednorazowych woreczków śniadaniowych. W praktyce jest kawałek bawełnianego materiału, który pokryty jest woskiem pszczelim. Czasami dodatkowo znaleźć w nim można również olejki i żywicę.

Można ich używać do pakowania kanapek do szkoły, owijania produktów spożywczych w domu, owoców, warzyw, misek, salaterek, pojemników z pożywieniem. Do wszystkiego tego, do czego używana w domu jest folia spożywcza. Należy jednak podkreślić, że w woskowijki nie należy owijać surowego mięsa.

Woskowijki są wielorazowego użytku. Kiedy chcesz jej użyć, pod wpływem ciepła twoich rąk woskowijka staje się bardziej plastyczna i dzięki temu można ją dopasować do różnych produktów czy naczyń. W sklepach dostępne są woskowijki w różnych kolorach i rozmiarach. Warto jest się zaopatrzyć w kilka różnych rozmiarów, aby móc dopasowywać je do konkretnych potrzeb.

O woskowijki trzeba dbać. Wystarczy jednak po użyciu umyć je ciepłą, ale nie gorącą wodą. Można użyć delikatnego płynu do naczyń. Producenci zalecają, aby nie prać woskowijek w pralce ani nie myć w zmywarce.

Woskowijki - cena

Gdzie kupić? Woskowijki najłatwiej zamówić jest w jednym z wielu sklepów internetowych. Ich ceny różnią się w zależności od producenta, rozmiaru i wyglądu. Pojedynczą woskowijkę niewielkich rozmiarów można kupić za kilkanaście złotych. W niektórych sklepach w cenie około 30 złotych znaleźć można zestawy składające się z trzech owijek w różnych rozmiarach. Jest jednak również wiele ofert, gdzie ceny kształtują się w okolicach nawet ponad stu złotych. Nie są to więc produkty tanie, ale trzeba pamiętać, że są wielorazowego użytku i będą służyć przez długi czas.

Woskowijki DIY

Alternatywą dla kupowanych w sieci woskowijek jest zrobienie ich samemu w domu. Jak zrobić woskowijki? Przede wszystkim potnij cienki, bawełniany materiał na odpowiednie dla siebie kawałki. Przygotuj też wosk pszczeli i olejek jojoba. Oba te produkty bez problemu kupisz w sklepach.

Materiał połóż na nieco większy kawałek papieru do pieczenia. Na materiale rozłóż (dość gęsto) pokruszone kawałki wosku pszczelego i wylej dosłownie kilka kropli olejku. Całość przykryj drugim arkuszem papieru do pieczenia. Teraz za pomocą zwykłego domowego żelazka, wyprasuj całość. Zobaczysz, że wosk się rozpuszcza i wchodzi w głąb materiału. Wystarczy zdjąć wierzchnią warstwę papieru, resztę odłożyć na kilka minut, a po tym czasie oderwać materiał od papieru. Woskowijka jest gotowa.

Autor:aw//mro

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości