Najnowsze

Wody w Wiśle coraz mniej. Na wodowskazie 47 cm

Najnowsze

Poziom wody na Wiśle spadł do rekordowego poziomu 47 centymetrów
tvn24Poziom wody na Wiśle spadł do rekordowego poziomu 47 centymetrów

W środę rano wodowskaz na Wiśle pokazał nową najniższą rekordową wartość: 47 centymetrów - podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Nie ma powodów do niepokoju. Dostawy wody dla warszawiaków nie są zagrożone - uspokajają władze miasta.

W poniedziałek poziom wody na Wiśle spadł do rekordowego poziomu 51 centymetrów. Wody jednak cały czas ubywa. W środę rano IMGW poinformował, że wody w Wiśle jest już tylko 47 centymetrów, Czy warszawiacy powinni zacząć martwic się o dostawy wody? Ratusz uspokaja, że wszystko jest pod kontrolą.

- Przewidywaliśmy, że stan Wisły będzie jeszcze spadał. Chodzi o kilka centymetrów. Mieszkańcy nie muszą się jednak obawiać o ilość i jakość wody w kranach. Zapewniam, że jest ona lepsza od niejednej butelkowanej wody sprzedawanej w sklepach - zapewnił wiceprezydent Michał Olszewski.

Jak dodał władze miasta spodziewały się, że niski stan wody spowoduje większe zanieczyszczenie rzeki.

- Nie doszło jednak do tego, co nas bardzo cieszy. Wodociągowcy pracują nieco intensywniej, ale musimy przypomnieć, że woda dla warszawiaków czerpana jest spod dna Wisły, więc nawet obniżenie poziomu o kolejne kilka centymetrów nie wpłynie na dostawę - zapewnił Olszewski.

Zawieszone rejsy, przesunięty przystanek

Niski stan wody powoduje utrudnienia w żegludze po Wiśle już od początku lipca. Odczuwają je szczególnie pasażerowie Warszawskich Linii Turystycznych.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, w weekend zawieszono kursowanie tramwaju wodnego "Wars". Niski stan wody na Wiśle spowodował też zmianę trasy statku "Zefir" pływającego z Warszawy do Serocka.

Rejsy statku będą się odbywać z Żerania (okolice przystanku Zakłady Zbożowe 02 na ul. Płochocińskiej). Pasażerowie, którzy mają wykupione bilety na rejsy w tych dniach, zostaną dowiezieni na Żerań bezpłatnym autobusem. Autobus będzie odjeżdżał z przystanku Torwar pętla o godz. 9. Po zakończeniu rejsu pasażerowie również będą mogli skorzystać ze specjalnego autobusu – czytamy w komunikacie ZTM.

Z czterech przepraw promowych, które działały na Wiśle, obecnie działa tylko jedna. Na wysokości Stadionu Narodowego naprzemiennie kursują dwa promy: "Słonka" i "Pliszka".

Okres tzw. niżówki

Kiedy w ubiegłym tygodniu poziom Wisły w Warszawie spadł do 58 cm, hydrolog prof. Roman Soja uspakajał że sierpień to okres tzw. niżówki.

- Nie dziwi mnie ta sytuacja. Sierpień to początek rozwijającej się w Polsce (zwłaszcza w Karpatach) tzw. niżówki, czyli okresu, kiedy jest mało wody w rzekach. Wyczerpaniu ulegają zasoby wód gruntowych. Co roku ten problem się powtarza - mówił w środę 12 sierpnia w TVN24 Roman Soja.

- Oczywiście upały pogłębiają ten problem, natomiast jeśli temperatura byłaby niższa niż 35-37 st. C, nie zmieniłoby to znacznie sytuacji. Mamy takie położenie geograficzne, gdzie problemy z wodą w okresie letnim i jesiennym powtarzają się co roku - dodawał profesor.

Nasz synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek potwierdzała, że "sierpień to okres niżówek na rzekach, jednak długi czas bez opadów pogłębił ten stan".

Poziom rzek jest bardzo niski
Poziom rzek jest bardzo niskiTVN24 Kraków

Aktualny stan wód w wybranych rzekach:

Jak informuje IMGW w wielu miejscach stan wód w rzekach utrzymuje się w strefie niskiej.

Dorzecze Wisły - głównie strefa niskiej wody. Stan średni zanotowano na Krznie i Bzurze oraz lokalnie na górnej Wiśle i jej ujściowym odcinku, Przemszy, Sole, Rabie, Białej Tarnowskiej, Wisłoce, Sanie, Kamiennej, Pilicy, Liwcu i Wkrze.

Dorzecze Odry - głównie strefa niskiej wody. Stan wysoki zanotowano lokalnie na Bobrze. Stan średni zanotowano na Osobłodze, Kaczawie i Gwdzie oraz lokalnie na Odrze, Bystrzycy, Bobrze, Kwisie, Nysie Łużyckiej i Noteci.

Rzeki Przymorza - głównie strefa niskiej i średniej wody. Stan wysoki obserwowano lokalnie na Łynie. Stan średni notowano na Łebie, Nogacie, Pasłęce i Gołdapie oraz lokalnie na Łynie.

Aktualny stan wody w rzekach. Stan na 19.08 (źródło: IMGW)IMGW

Raj dla poszukiwaczy skarbów

Niski poziom wody sprzyja też poszukiwaczom skarbów.

Co kilka dni Wisła odkrywa kolejne zatopione przedmioty. Pod koniec lipca, na wysokości Czerniakowa, znaleziono wrak, który - zdaniem pasjonatów historii - może być fragmentem dawnego parostatku Bajka.

Na brzegu rzeki pojawił się również "smok", czyli efektowne końcówka przewodu, którym czerpano wodę z Wisły w XIX wieku.

Natomiast na wysokości Spójni natrafiono na ramę z kołami wyglądającą na fragment wagonika, a przy Solcu - na butelki, które mogą mieć ponad 200 lat. Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, biuro stołecznego konserwatora zabytków zamierza przeprowadzić badania historyczno-archeologiczne nad rzeką.

Autor: mag/mk / Źródło: TVN Warszawa, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości