Wodniakom stuknęła pięćdziesiątka


Ratownicy, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo nad wodą, obchodzą okrągły jubileusz. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ma już 50 lat. W tym czasie przeszkolono ponad 350 tys. ratowników.

Z okazji jubileuszu w środę w Polskim Komitecie Olimpijskim spotkali się działacze WOPR. Do Warszawy przybyli m.in. reprezentanci ośrodków regionalnych, a także działacze WOPR sprzed lat. Gośćmi specjalnymi obchodów 50-lecia byli wiceprezydent Światowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS) Klaus Wielkens oraz wiceprezydent Federacji Europejskiej (ILS of Europe) Detlev Mohr.

W 2011 r. do WOPR-u należało około 80 tys. członków, w tym 74 tys. ratowników. - W ciągu 50 lat przeszkolonych zostało ponad 350 tys. ratowników - powiedział dziennikarzom prezes organizacji Jerzy Telak.

396 nie udało się uratować

Według policyjnych statystyk w 2011 roku w Polsce utonęło 396 osób, z czego blisko 90 proc. w miejscach niestrzeżonych lub zabronionych. - Podstawową przyczyną utonięć jest brak umiejętności pływania, brak wyobraźni, brawura i chęć popisania się - powiedział szef WOPR.

Jak dodał, najlepiej jest pływać i uprawiać sporty wodne w miejscach, gdzie są ratownicy WOPR. - Blisko 70 proc. ofiar utonięć jest po spożyciu alkoholu, zatem alkohol nie idzie w parze z bezpieczeństwem - przypomniał Telak.

- Jest już jednak lepiej niż 20 lat temu, bo kiedyś umiało pływać niespełna 20 proc. Polaków, a teraz pływa ponad 40 proc. - dodał.

Więcej pływa

Powstałe w 1962 roku WOPR przejęło wszystkie sprawy związane z ratownictwem wodnym od Polskiego Związku Pływackiego. - Nazwa WOPR była użyta pięć lat wcześniej. W 1957 roku w Augustowie powstała drużyna, która przyjęła nazwę "Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe" - powiedział Telak.

Obecnie WOPR zajmuje się przede wszystkim naborem i szkoleniem ratowników, którzy dbają o bezpieczeństwo osób korzystających z naturalnych kąpielisk oraz pływalni. Co roku członkowie WOPR organizują szkoły nauki pływania dla młodzieży, prowadzą prelekcje dla dzieci i młodzieży oraz wczasowiczów dotyczące bezpieczeństwa na wodzie.

WOPR również zabezpiecza imprezy, które odbywają się na wodzie: spływy kajakowe, zawody pływackie i regaty. Prowadzi wspólne patrole z policją, a także współpracuje z organizacjami zajmującymi się ekologią i czystością wód.

Autor: rs / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości