Najnowsze

Woda pojawiła się w kraterze wulkanu

Najnowsze

[object Object]
Kilauea pluje lawą (nagranie z 23 maja 2018 roku)Reuters Archiwum
wideo 2/12

W kraterze na szczycie hawajskiego wulkanu Kilauea pojawiła się woda. Jak pokazują zdjęcia NASA, wcześniej w tym miejscu znajdowało się jezioro lawowe.

NASA udostępniła zdjęcia pokazujące pojawienie się jeziora wodnego w wielkim kraterze na szczycie wulkanu Kilauea, położonego w archipelagu Hawajów na wyspie Hawaiʻi. Krater ten nosi imię Halemaʻumaʻu, co języku hawajskim oznacza dom paproci.

Według amerykańskiej agencji kosmicznej jezioro zaczęło formować się w najniższych partiach krateru w lipcu 2019. Od tamtego czasu wody zaczęło stopniowo przybywać.

Zbiornik mierzy około 30 metrów głębokości i ma powierzchnię około pięciu boisk do piłki nożnej. Jednak wcześniej w tym kraterze znajdowała się lawa.

Jeden z najaktywniejszych wulkanów

Kilauea posiada kalderę - wielkie zagłębienie w szczytowej części wulkanu, wytworzone w wyniku gwałtownej eksplozji. Krater Halemaʻumaʻu znajduje się w jej obrębie.

Na zdjęciach NASA z wcześniejszych lat widać, że szczyt wulkanu zmieniał się przez aktywność wulkaniczną. Między 2010 a 2018 rokiem w południowo-wschodniej części krateru Halemaʻumaʻu pojawiło się duże jezioro lawowe. Podczas erupcji w maju 2018 roku wulkan w ciągu kilku miesięcy zalał lawą obszar około 33 kilometrów kwadratowych i zniszczył około 700 domów. Wtedy część dna kaldery zapadła się, pozostawiając dziurę głęboką na pół kilometra.

Zdjęcia wykonane przez satelitę Landsat 8, które można zobaczyć poniżej, pokazują krater Halemaʻumaʻu przed osuszaniem się jeziora lawowego (po lewej), po częściowym zapadnięciu się dna kaldery (po środku) oraz po zebraniu się wody w kraterze (zdjęcie po prawej).

Ewolucja krateru na szczycie wulkanu Kilauea (NASA)NASA

Skąd wzięła się tam woda

Zdaniem geologów pojawienie się zbiornika wodnego wynika z poziomu wody pod ziemią w rejonie wulkanu.

- Mamy otwór wiertniczy nieco ponad kilometr na południe od krateru, gdzie mierzymy poziom zwierciadła wody - powiedział Don Swanson, wulkanolog z Hawajskiego Obserwatorium Wulkanu. - Wiemy, że dno krateru spadło nieco ponad 70 metrów poniżej poziomu zwierciadła wody w 2018 roku. Za każdym razem, gdy wybijesz dziurę poniżej poziomu lustra wody, woda w końcu wyjdzie i wypełni ten otwór - tłumaczył.

Kilauea to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Mierzy 1247 metrów wysokości.

Woda w kraterze Halemaʻumaʻu (NASA)NASA

Autor: dd / Źródło: newsweek.com, NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości