Najnowsze

WMO: Ziemia ociepla się "bezprecedensowo" szybko. Październik 2016 z rekordem temperatury wszech czasów?

Najnowsze

Klimat zmienia się w bezprecedensowym tempie

Dane klimatyczne stale napływające z największych ośrodków meteorologicznych na świecie sprawiają, że nie milkną dyskusje na temat globalnego ocieplenia. Głos w sprawie zmiany klimatu zabrała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i podkreśliła, że mają one "bezprecedensowe tempo".

Światowa Organizacja Meteorologiczna należąca do ONZ poinformowała, że styczeń i luty 2016 r. pobiły rekord temperatury wszech czasów, ale szczyt może przypaść na październik 2016. Dodała, że zmiany klimatyczne posuwają się w "bezprecedensowym tempie" i w związku z tym ustalenie z grudniowego szczytu klimatycznego, mówiące o zatrzymaniu globalnego ocieplenia na poziomie znacznie poniżej 2 st. C, może okazać się mrzonką.

Policzek dla planety

WMO podkreśliła, że temperatura w pierwszych dwóch miesiącach 2016 r. wzrosła do nowych maksimów i to po 2015 r., który i tak pobił, i to z dużą przewagą, wszelkie poprzednie rekordy pogodowe.

Dave Carlson, szef Światowego Programu Badań Klimatu, powiedział w Genewie, że ten wzrost temperatury jest szczególnie niepokojący i opisał go jako "policzek dla planety".

- To niesłabnący i bezwzględny trend rosnący. Wstrząsnął całym środowiskiem naukowym - mówił na poniedziałkowej konferencji WMO w Genewie.

WMO potwierdziła wyniki badań prowadzonych przez Amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA). W zeszłym tygodniu agencja ustaliła, że miniony miesiąc był najcieplejszym lutym od czasu prowadzenia nowoczesnych pomiarów ze średnią temperaturą 1,21 st. C powyżej średniej dla XX w.

- To pokazuje dramatyczne zmiany klimatyczne. Nigdy nie widziałem czegoś podobnego - mówił zgromadzonym w Genewie dziennikarzom nowy szef WMO Petteri Taalas.

Stężenie CO2 znów ponad normę

Ponadto WMO poinformowała, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2016 r. stężenie dwutlenku węgla w atmosferze przekroczyło próg 400 jednostek na milion (ppm). W zeszłym roku analogiczna sytuacja miała miejsce dopiero w marcu, natomiast w 2014 r. średnia wartość dla całego globu wynosiła 397,7 ppm (co stanowiło 143 proc. poziomu sprzed początku ery przemysłowej).

Fiasko porozumienia paryskiego?

WMO zaalarmowała w poniedziałkowym raporcie, że jeśli globalne ocieplenie będzie postępowało w dotychczasowym tempie, nie uda się utrzymać porozumienia paryskiego.

- Jeśli spojrzeć na liczby z ostatnich kilku miesięcy, to jesteśmy na poziomie wzrostu 1,4 st. C, a mieliśmy utrzymać je znacznie poniżej 2 st. C - zaznaczył Petteri Taalas. - Nasza planeta wysyła potężną wiadomość do światowych liderów o szybkie podpisanie i wdrożenie porozumienia paryskiego zanim przejdziemy do punktu bez powrotu - dodał.

Przez El Nino idziemy na rekord rekordów

Słabnące już zjawisko klimatyczne El-Nino ponosi częściową winę za gwałtowny wzrost temperatury w 2015 r. - Mało tego, będzie odpowiadało za kolejne wyjątkowo ciepłe lata - powiedział Dave Carlson. - Prawdopodobnie październik 2016 okaże się dużo cieplejszy niż październik 2015 i będzie to rekord temperatury wszech czasów - poinformował ekolog.

Jak El Nino wpłynęło na pogodę w 2016 roku?
Jak El Nino wpłynęło na pogodę w 2016 roku?NASA

Autor: mar/map / Źródło: AFP

Pozostałe wiadomości