Najnowsze

Włoskie wyspy odcięte od świata. 6-metrowe fale w Genui

Najnowsze


Fale o wysokości 5-6 metrów uderzyły o wybrzeża w kilku rejonach Włoch, między innymi w Genui. Krytyczna sytuacja panowała w sobotę rano w nadmorskich okolicach Rzymu, a wyspy Capri i Sardynia zostały odcięte od świata.

Półwysep swoim zasięgiem objęła burzowa strefa, która pustoszy Europę Zachodnią – szczególnie Francję. We Włoszech najbardziej dotknięte huraganowymi wiatrami jest zachodnie wybrzeże kraju.

W miasteczku Fiumicino koło Rzymu najgorszy był sobotni poranek, gdy wysoka fala sztormowa wyrządziła poważne szkody na dużych odcinkach wybrzeża, zwłaszcza plażach, i zniszczyła wiele kutrów rybackich. Rybacy ratowali swój dobytek, wielu z narażeniem życia.

Capri i Sardynia odcięte od świata

Pięciometrowa fala i szalejąca wichura przerwały połączenia morskie z wyspą Capri. Wstrzymano dostawy świeżej żywności oraz prasy z Neapolu. W mieście tym zanotowano duże szkody z powodu huraganowego wiatru. Od świata odcięta jest także Sardynia. Wstrzymano wszystkie rejsy promów i statków.

Huraganowe wiatry

W Ligurii, Toskanii i na Sardynii wieją huraganowe wiatry. W Livorno osiągają prędkość 100 km/h. Na ulicach zalegają powalone drzewa.

Wiele miast w północnej Toskanii zostało zalanych. Bardzo wzburzone jest Morze Tyrreńskie i Morze Sardyńskie. W regionie La Spezia fale miały wysokość 7 metrów.

Zostały zawieszone połączenia samolotowe z Elbą oraz Giglio, podobnie, jak promy między Ligurią a Sardynią.

Śnieg i zagrożenie lawinami

Jednak ku radości właścicieli stoków oraz organizatorów wycieczek Valle d'Aosta, Alto Piemonte oraz w górach w Lombardii, Veneto i Trentino spadło około 40-80 centymetrów śniegu.

W całych Alpach wzrosło zagrożenie lawinami. Zwłaszcza w Valle d’Aosta – w rejonie Mont Blanc, Gran Paradiso, Gran San Bernardo oraz w Monte Cervino – osiągnęło poziom "bardzo silnego". Z tego też powodu zostały zamknięte niektóre drogi.

W Valpelline pięciokrotnie zeszła lawina, zmuszając tum samym 20-osobową wycieczkę dzieciaków ze szkoły podstawowej i przedszkola do spędzenia nocy w szkole. W Oyace zostały ewakuowane dwie rodziny, zaś w Saint-Rhemy-En-Bosses pięć osób.

Autor: usa//ŁUD / Źródło: PAP, corriere.it

Pozostałe wiadomości