Najnowsze

Włoskie plaże pustoszeją przez kryzys

Najnowsze


Włosi ograniczają swoją ulubioną wakacyjną rozrywkę - letnie plażowanie. A wszystko przez kryzys gospodarczy w Europie. Oszczędności mają pomóc włoskim gospodarstwom domowym, w efekcie jednak mogą spowodować straty w gospodarce całego kraju.

Letni sezon nad Morzem Śródziemnym rusza za miesiąc. We Włoszech wiązał się zwykle z intensywną turystyką plażową. W minionych latach o tej porze przygotowania do wyjazdów na wybrzeże były juz w pełni zaawansowane, a w rejonie Ostii nie było co liczyć na wolne kabiny plażowe.

Kabina jest czymś w rodzaju pokoju hotelowego na plaży. Są wyposażone w leżaki, deski surfingowe, prysznic, wieszaki na ubrania. Każdy Włoch, który planował wyjazd nad morze, dbał o wynajęcie takiej kabiny odpowiednio wcześniej. W tym roku właściciele kabin wciąż nie zamknęli listy rezerwacji i obawiają się, że sezon nie zapowiada sie dla nich różowo.Nawet 1,5 mln euro stratFabio Virgilio, który od lat wynajmuje kabiny plażowe, dostrzega wpływ recesji. - Myślę, że w tym roku jest o 20 proc. mniej rezerwacji niż w ubiegłym, co oznacza, że 400 kabin zostało wynajętych, ale 100 nadal jest wolnych. W zeszłym roku w tym samym czasie wszystkie były wynajęte - mówi.W takiej sytuacji są też inne osoby prowadzące podobną działalność. Według szacunków lokalnej gazety, prawie 15 proc. kabin plażowych na ostyjskich plażach nie zostało do tej pory wynajęte, co może przynieść straty gospodarcze w wysokości 1,5 mln euro Włosi oszczędzają na podróżach Turystyka plażowa to dla Włoch, otoczonych z trzech stron morzem, ważna część krajowego przemysłu turystycznego. Tymczasem europejski kryzys zmusił Włochów do ograniczenia opalania się na plaży. - Kryzys spowodował trudności, zwłaszcza dla zwykłych obywateli. Muszą ostrożnie wydawać pieniądze i ograniczyć konsumpcję. Będą więc wydawać mniej na podróże, co oznacza zmniejszenie dochodów w sektora turystyki - powiedział Tullio Galli, krajowy koordynator Włoskiego Stowarzyszenia Turystyki. Właściciele kabin starają sie teraz znaleźć sposoby na zmniejszenie strat. Żeby zachęcić klientów do skorzystania z ich ofert, wprowadzają zmiany w zasadach wynajmu - np. miesięczną podstawę najmu zamieniają na dzienną.

Autor: js/mj / Źródło: Reuters TV

Pozostałe wiadomości