Najnowsze

Włosi, Hiszpanie, Francuzi dręczeni upałem

Najnowsze


Południe Europy zmaga się z ekstremalnym gorącem. W wielu miejscach temperatura sięga 40 st. Celsjusza, co jest skrajnie niebezpieczne dla miejscowych i turystów. Ze względu na tak trudne warunki pogodowe władze Włoch, Hiszpanii i Francji wydają stosowne ostrzeżenia.

W poniedziałek w około 30 hiszpańskich prowincjach władze wprowadziły ostrzeżenia przed upałami. Wysokie temperatury panują też we Francji i we Włoszech, gdzie od tygodni słupki rtęci pokazują ponad 35 st. Celsjusza.

Wyż afrykański gnębi Włochów

Za upałami we Włoszech stoi wyż afrykański. Jak szacuje jeden z włoskich portali meteorologicznych ilmeteo.it, ekstremalnie gorąco będzie do końca tygodnia. Należy też spodziewać się wysokiej wilgotności, która sprawi, że upały nadal będą ciężkie do zniesienia.

O tym, jak niebezpieczne potrafi być ekstremalne gorąco, przekonało się wielu Włochów w podeszłym wieku. Trafiali oni, z powodu odwodnienia i duszności, do rzymskich szpitali. Często pomocy lekarskiej potrzebowali także cierpiący na choroby serca i układu krążenia.

Rolnicy niepokoją się nie tylko o swoje zdrowie, lecz także o uprawy. Z powodu panującej od kilku tygodni suszy rezerwy wody są bardzo ograniczone. Związek rolników indywidualnych Coldiretti ostrzega uprawiających ziemię przed stratami, które mogą sięgać milionów euro.

Włosi nie oszczędzają na walce z upałami. Chętnie inwestują w klimatyzację oraz inne urządzenia, które mogą dać im choć trochę ochłody. Znacznie wzrosła też konsumpcja lodów.

Umęczeni Hiszpanie

Z upałami zmagają się także Hiszpanie. W około 30 prowincjach ogłoszono ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami, ponieważ w niektórych rejonach w środkowej części kraju termometry pokażą w poniedziałek 40 st. C.

Podobnie jak w ostatnich dniach najcieplej będzie w okolicach Kordoby, Leridy, Tarragony, Ciudad Real, Toledo, Albacete, na południu prowincji Avila i na południe od Madrytu. W Madrycie i w Barcelonie w poniedziałek temperatura miała sięgnąć ok. 37 st. C.

W związku z falą upałów, władze Estremadury na zachodzie kraju radzą mieszkańcom, by pili dużo płynów, nie przesadzali z kawą, alkoholem i cukrem. Należy też unikać wysiłku fizycznego w godzinach, w których upał jest najsilniejszy.

Cierpi południe Francji

Również na południu i na północnym wschodzie Francji w ostatnich dniach termometry pokazują 40 st. C. Podobne temperatury utrzymają się i w najbliższych dniach. Meteorolodzy ostrzegają, że będą one wyjątkowo wysokie także w nocy.

"Choć ładna pogoda często oznacza dobre interesy, to zbyt długi okres wysokich temperatur przynosi odwrotne rezultaty" - pisze dziennik "Le Figaro" i przypomina, że 10-dniowe upały z 2003 roku oznaczały dla kraju straty rzędu 15 mld euro. Zginęło wtedy niemal 15 tys. ludzi.

Autor: map/ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości