Najnowsze

Wkrótce zima. Rusza infolinia dla bezdomnych

Najnowsze

Infolinia to ratunek podczas silnych mrozów

Niebawem w Polsce dni i noce będą coraz zimniejsze. Dlatego od 1 listopada w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim rusza bezpłatna infolinia dla bezdomnych. Pod numerem 800 100 022 będą mogli dowiedzieć się, gdzie znaleźć nocleg i zjeść ciepły posiłek.

Śląska infolinia uruchamiana jest od 1999 roku przed każdą zimą. Można dzwonić na nią całą dobę z telefonu komórkowego, stacjonarnego, jak i z automatu. Połączenie jest bezpłatne.

- Co roku na infolinię dzwoni przeciętnie 300-400 osób - informuje szef Centrum Zarządzania Kryzysowego, Jerzy Kulej. Od 2010 roku, ze względu na coraz większą liczbę komórek także wśród bezdomnych, wprowadzono możliwość dzwonienia na numer zwykle przeznaczony tylko dla telefonów stacjonarnych także z tego rodzaju aparatów.

Dostępność infolinii z komórek pomaga też w sytuacjach, gdy dzwonią przypadkowe osoby, widzące na przykład pijanych czy śpiących na ziemi podczas chłodu lub mrozu. W ubiegłych latach takie sygnały były istotną częścią połączeń.

Dzwonimy i co dalej?

W takich sytuacjach operator infolinii porozumiewa się z miejscową policją lub strażą miejską, współpracuje również z dyżurującym całodobowo Centrum Koordynacji Ratownictwa Medycznego - szybko wskazuje ono najbliższe szpitale, gdzie może być udzielona pomoc.

W Centrum działa też system informacji dla służb operacyjnych, udzielających pomocy osobom bezdomnym. Jeżeli policjanci bądź strażnicy miejscy mają problem z umieszczeniem osoby bezdomnej w schronisku czy szpitalu, szuka się miejsca, gdzie taka osoba zostaje przyjęta.

Może zadzwonić każdy

Zimowa infolinia dla bezdomnych będzie działać do końca marca przyszłego roku. Mogą korzystać z niej nie tylko bezdomni, ale także wszyscy, którzy chcą pomóc osobom nocującym na ich klatkach schodowych, strychach czy na przykład w ogródkach działkowych.

W poprzednich latach infolinia najczęściej była wykorzystywana podczas silnych mrozów. Najliczniej pomocy szukali samotni mężczyźni. Zdarzały się telefony, gdzie o pomoc prosiły całe rodziny znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji lokalowej czy materialnej. Były też osoby, które za pośrednictwem infolinii zgłosiły chęć pomocy bezdomnym - przekazania ciepłej odzieży albo pieniędzy.

Lista placówek

W województwie śląskim działa łącznie 167 placówek świadczących pomoc osobom bezdomnym - są to m.in. 22 noclegownie, 22 schroniska, 26 hosteli, 4 ogrzewalnie, 33 jadłodajnie oraz 35 punktów wydawania żywności.

Wykaz wszystkich jednostek pomagających w regionie zamieszczono na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Autor: usa/ms / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości