Najnowsze

"Wiosna, wiosna, wiosna ... ach to Ty". W Polsce kwitną kwiaty, w Waszyngtonie wiśnie

Najnowsze

W Waszyngtonie kwitną wiśnie
Kontakt24/dareknyW Waszyngtonie kwitną wiśnie

Wiosna w pełni - od dziś także w kalendarzu. W wielu regionach kraju natura budzi się do życia. Reporterzy 24 wysyłają pierwsze kwiaty. Wiosną pachnie także w Waszyngtonie, gdzie zakwitły słynne wiśnie.

21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Od pierwszego marca mamy już wiosnę meteorologiczną, a od 20 marca astronomiczną. Wiosna oznacza więcej słońca, ciepła i energii. Kwitnące kwiaty w Elblągu sfotografowała Reporterka 24 bonnycate.

"Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty... Słonecznie, wiosna nadchodzi wielkimi krokami... Nareszcie" - cieszy się Reporterka 24 bonnycate.

Wiosenne kwiaty pojawiają się w całym kraju. Reporterzy 24 sfotografowali je m.in. w Lesznie i w Płocku. Wiosną na drzewach pojawiają się pączki liści. Reporter 24 Arno zaobserwował pierwsze pączki na drzewach Kazimierzu Dolnym na wzgórzu zamkowym.

Czekamy na więcej zdjęć wiosny, nie tylko z Polski, ale z różnych krańców świata. Wyślij je na Kontakt 24.

Zakwitły słynne wiśnie

Reporter 24 darekny nagrał, kwitnące wiśnie w Waszyngtonie. Są one znakiem zmiany pór roku. Zima ustępuje miejsce wiośnie, a natura budzi się do życia. Przepięknie prezentują się nad wodą, a także w sąsiedztwie Białego Domu.

Wiśnie w Waszyngtonie pochodzą z Japonii, kraju kwitnących wiśni. W 1912 i 1956 roku Japonia podarowała Stanom Zjednoczonym tysiące kwitnących drzew, by podkreślić ich przyjazne stosunki w tamtych latach. Zostały posadzone w Waszyngtonie, gdzie co roku odbywa się Narodowy Festiwal Kwiatów Wiśni.

Drzewa te kwitną nie dłużej niż dwa tygodnie, a kiedy zaczynają zależy od warunków atmosferycznych. Rok temu w Waszyngtonie białe i różowe kwiaty na drzewach podziwialiśmy w pierwszej połowie kwietnia, a w Japonii wcześniej, bo pod koniec marca.

Fenologiczne pory roku

Różne terminy kwitnienia w innych latach, związane z warunkami klimatycznymi i meteorologicznymi nazywamy fenologią. Dzięki temu wyróżnia się fenologiczne pory roku, których granice nie wyznaczają określone daty, ale to jak funkcjonuje przyroda. Wyróżnia się osiem fenologicznych pór roku, wśród których trzy są wiosenne: początek wiosny, wczesna wiosna i pełnia wiosny. Początek wiosny wyróżnia się początkiem topnienia śniegu, ponadto zaczyna kwitnąć leszczyna, wierzba iwa i przylaszczka. Wczesna wiosna rozpoczyna się kwitnieniem mniszka lekarskiego i czeremchy zwyczajnej. Pojawiają się liście na kasztanowcach i brzozie. Przy pełni wiosny wszystko się już zazielenia, a kasztanowce i bzy kwitną.

Autor: AD/rp / Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24/darekny, ania_razna, PAP

Pozostałe wiadomości