"Wiosna w świecie ptaków jest od dawna"

U ptaków wiosna (Kontakt Meteo)
U ptaków wiosna (Kontakt Meteo)
U ptaków wiosna (Kontakt Meteo)

Powoli się ociepla, a wraz z pierwszymi wiosennymi roślinami pojawiają się ptaki, które wracają po zimie spędzonej w cieplejszym klimacie. Na Kontakcie Meteo pojawiają się nowe zdjęcia ptasich powrotów. Tymczasem dyrektor warszawskiego zoo przekonuje, że ptaki, które zimę spędziły w Polsce, już od dawna czują wiosnę.

Od jakiegoś czasu można zaobserwować nad Polską wiosenne przeloty tych gatunków ptaków, które najwcześniej wracają po zimie. - To bociany, żurawie, czajki i gęsi - mówi Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo.

- Może wkrótce zaczną wracać kormorany, jak tylko lód na jeziorach odpuści - dodaje.

Ptasie powroty zaobserwował puchaczwpniu. Udało mu się sfotografować m.in. żurawie i czajki na podmokłej łące.

"Żurawie nie zawiodły i znów pojawiły się z rana w Starym Koniku na rozlewisku. Przyleciał też pierwszy bocian, ale okazał się wstydliwy i nie chciał pozować do zdjęć. W przeciwieństwie do żurawi. A to dziwne, bo z reguły żurawie są bardziej płochliwe. Chyba zimna aura nie nastroiła go zbyt pozytywnie" - komentował.

Klucz przelatujących ptaków zauważył też @FLASHBYDGOSZCZ.

Polskie też czują wiosnę

Nie tylko wracające bociany czy żurawie mogą nam podpowiedzieć, że zima się kończy. Obserwując te gatunki, które zimowały w Polsce, takie wnioski mogliśmy wyciągnąć już jakiś czas temu.

- Wiosna w świecie ptaków trwa od dawna - mówi Kruszewicz. Skąd to wiadomo? - Puszczyki mają już pisklęta, puchacze może też. Bieliki składają jaja, a myszołowy, wrony i sroki budują gniazda - wymienia przykłady.

Żeby się przekonać o wiosennej aktywności ptaków, czasem nie trzeba ich nawet specjalnie obserwować - możemy usłyszeć ich śpiewy terytorialne. - Śpiewają dzwońce, sikory modraszki i bogatki - wylicza Kruszewicz.

Autor: js/rs / Źródło: Kontakt Meteo, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości