Najnowsze

Wiosną w polskich lasach "grasują" zaskrońce

Najnowsze

Rozpoczął się okres godowy zaskrońców
Lasy Państwowe/WikipediaRozpoczął się okres godowy zaskrońców

Wiosna zaczęła się 20 marca. W lasach zaczęły już kwitnąć pierwsze wiosenne kwiaty, takie jak przylaszczka pospolita, wawrzynek wilczełyko i wiele innych. Ta pora roku wpłynęła również na aktywność zwierząt, takich jak zaskrońce.

W lesie można spotkać zaskrońce, które często wylegują się w nasłonecznionych miejscach. W kwietniu zaczyna się ich okres godowy. Na ogromnych kamieniach nieraz można dostrzec grupę węży-samicę z kilkoma samcami. Od 9 do 40 jaj składane jest na przełomie wiosny oraz lata. Młode wykluwają się pod jego koniec.

Niejadowity wąż

Zaskroniec zwyczajny nie jest jadowity, żywi się gryzoniami, płazami oraz rybami. Na zwierzęta poluje wyłącznie wtedy, kiedy są w ruchu. Gatunek ten podlega ochronie.Samice zwykle są duże większe od samców, dorastają one do 1,5 metra długości. Natomiast samiec jedynie do 1 metra.Mieszkaniec bagienZaskrońca można spotkać na terenie Europy, poza Szkocją oraz Irlandią. Najczęściej zamieszkują tereny podmokłe, w niedużej odległości do jezior i innych zbiorników wodnych. Zwierzęta te są mistrzami w pływaniu oraz w nurkowaniu. Zaskrońce w obliczu zagrożenia wydzielają substancje, która pachnie jak martwe zwierzę.Nazwa węża wzięła się od dwóch żółtych plam za skroniami. Brzuch węża jest biały z czarnymi cętkami.

Autor: mab/mk / Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe/A. Antczak

Pozostałe wiadomości