Najnowsze

Więźniowie posprzątają mazowieckie lasy

Najnowsze

22 proc. powierzchni Mazowsza zajmują lasy

Przez cztery kolejne lata więźniowie będą sprzątać lasy Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych. W czwartek przedstawiciele zarządu województwa, zespołu parków oraz Służb Więziennych podpisali porozumienie.

30 skazanych będzie nie tylko sprzątać lasy, ale też porządkować ścieżki przyrodnicze oraz przeprowadzać doraźne remonty budynków i obiektów.

Więźniowie będą również uczestniczyć w specjalnych zajęciach prowadzonych przez pracowników Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych. - Jest to duża szansa na resocjalizację dla więźniów, bo aktywność i praca na rzecz regionu to ważne elementy powrotu do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie - mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa.

Nielegalnych wysypisk śmieci przybywa

Porozumienie jest elementem realizowanego od maja tego roku programu "Czyste lasy na Mazowszu". Współpraca będzie prowadzona w latach 2011-2014. Na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano ponad 105 tysięcy złotych. Lasy zajmują około 22 proc. powierzchni Mazowsza, co plasuje to województwo na przedostatniej pozycji w Polsce. Z roku na rok w lasach przybywa nielegalnych wysypisk śmieci, które w ostatnich latach stały się prawdziwą plagą - podkreśla Urząd Marszałkowski. Tylko w 2009 roku w mazowieckich lasach zebrano 8 tysięcy metrów sześciennych odpadów.

Autor: usa//aq / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości