Najnowsze

Wieża z chmur. Niezwykłe zdjęcie zrobione z kosmosu

Najnowsze

Planeta Ziemia. Niezwykłe nagranie NASA
NASAPlaneta Ziemia. Niezwykłe nagranie NASA

Astronauta przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobił zdjęcie ogromnej pionowej chmury. Wznosiła się ona nad wyspą Andros na Oceanie Atlantyckim.

Te wysokie kolumny to chmury kłębiaste - Cumulus (są to gęste obłoki, rozbudowane pionowo na wysokość kilku lub kilkunastu kilometrów).

Wysoka chmura Cumulus castellanusNASA/JSC/Andi Hollier

Wykonane przez astronautę z ISS zdjęcie zostało - dla lepszej prezentacji zjawiska - zmodyfikowane: przycięto je, poprawiono kontrast, a artefakty związane z niedoskonałością obiektywu zostały usunięte.

Jak powstają takie chmury?

Do grupy chmur Cumulus należą: Altocumulus castellanus (tworzące się w piętrze średnim) i Stratocumulus castellanus (powstałe w niskich partiach nieboskłonu). Ich nazwy nie są przypadkowe. Kształt obłoków przypomina wieże zamków (łac. castellum - zamek), które budowano w czasach średniowiecza.

Zjawiskowe kolumny chmur rozwijają się za sprawą silnego pionowego ruchu powietrza, które jest typowe dla burz.

Wyspa Andros na Bahamach

Archipelag Bahamów składa się z około 700 wysp koralowych. Wyspa Andros ma z nich największą powierzchnię - około 6000 km/kw. Jest podzielona na trzy części (północną, centralną i południową) tak zwnymi estuariami. Są to poszerzone, lejkowate ujścia rzek, które powstały w wyniku działania pływów morskich.

Na zdjęciu widać, jak rzeki dzielą wyspę na poszczególne części.

Archipelag Bahamów (Google Maps)Google Maps

Autor: wd//rzw / Źródło: NASA Earh Observatory

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JSC/Andi Hollier

Pozostałe wiadomości