Najnowsze

Wielki tajfun opuszcza Japonię, atakuje Chiny

Najnowsze

Idealne, złowieszcze oko tajfunu

Tajfun Muifa jeszcze w piątek mocno okładał falami południowe wybrzeża japońskiej Okinawy. Od kilku dni jednak chińskie władze ostrzegają przed nim mieszkańców. Wiatr w porywach będzie osiągał prędkość 150-182 km/h.

Muifa mocno dotknął Wyspy Japońskie. 29 osób zostało rannych, a ponad 60 tysięcy domostw ewakuowanych. Odwołano wszystkie loty z Naha pozostawiając setki turystów na lotnisku.

Aktualnie tajfun powoli przesuwa się w kierunku Chin. Zanim jednak dotrze na kontynent, w sobotę wieczorem ma przejść przez archipelag Wysp Okinawa.

Chiny przygotowują się na atak

Jeden z najbardziej ruchliwych portów w Chinach, Ningbo, został częściowo zamknięty już w piątek, aby przygotować się na nadejście tajfunu. Nakazano powrót do portów 4 tys. statków.

Chińskie władze wydały pomarańczowy alert, drugi najwyższy poziom alarmowy, dla statków i kutrów rybackich – poinformowała miejscowa agencja prasowa Xinhua. Dodając, że Muifa jest jednym z najsilniejszych tajfunów, jakie w ostatnich latach uderzyły w Chiny.

W prowincji Zhejiang ewakuowano już 200 tys. osób z nisko położonych obszarów nadbrzeżnych. Muifa ma dotrzeć tam w nocy.

Mocny kopniak na powitanie

Na sobotnie powitanie tajfun przyniesie ze sobą obfite opady deszczu w regionach przybrzeżnych. W niedzielę zacznie się rozkręcać osiągając w porywach prędkość nawet 162 km/h.

Autor: usa//ŁUD / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości