Najnowsze

Wielki pożar w Idaho. Zagrożone domy Spielberga, Hanksa i Streisand

Najnowsze


W stanie Idaho trwa walka z pożarami lasów i zarośli. Żywioł strawił już ok. 41 tys hektarów i zagraża kurortowi Sun Valley, słynącemu z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych, zwłaszcza narciarstwa.

Pożary, najprawdopodobniej wzniecone przez wyładowania atmosferyczne, zmusiły do ucieczki mieszkańców 2250 domów. Żeby zapobiec tragedii, w niedzielę podjęto "zmasowaną ofensywę", która miała na celu opanowanie, a także zlikwidowanie żywiołu. Brało w niej udział ponad 1000 strażaków wspieranych przez samoloty i śmigłowce gaśnicze.

Zagrożone budynki warte 8 mld dolarów

Ponieważ ognia nie udało się ugasić, nadal zagrożonych spłonięciem jest, jak poinformowały lokalne władze, ponad 5 tys. domów i 1400 siedzib firm. Władze oceniają wartość zagrożonych nieruchomości na 8 mld dolarów. Są wśród nich domy należące do wielu znanych osobistości, m. in. reżysera filmowego Stevena Spielberga, aktora Toma Hanksa i piosenkarki Barbry Streisand.

Pogoda nie sprzyjała walce z ogniem

Walkę z ogniem utrudniało suche, gorące powietrze oraz silny wiatr. W niedzielę nastąpiła zmiana pogody, która nieco poprawiła sytuację. Wzrosła wilgotność powietrza, a wiatr osłabł.

Autor: map//tka / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości