Najnowsze

Wielkanoc bardziej zimowa od Wigilii

Najnowsze

Omenaa Mensah zapowiada ocieplenie
TVN 24Omenaa Mensah zapowiada ocieplenie

- Święta wielkanocne były w wielu regionach kraju chłodniejsze od Bożego Narodzenia - podaje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Poza tym były bardziej śnieżne.

Początek grudniowych świąt nie był wymarzony. Wigilia 2014 roku była na ogół pochmurna i deszczowa. Miejscami jednak wychodziło słońce, co udokumentował Reporter 24 Photo news z Waksmundu koło Nowego Targu (woj. małopolskie). Święty Mikołaj nie miał szans dojechać do naszych domów na sankach, bo śnieg leżał tylko wysoko w górach.

Boże Narodzenie przyniosło zmianę pogody. Aura nadal była pochmurna, ale wieczorem w niektórych rejonach naszego kraju spadła świeża porcja śniegu. Zabieliło się nie tylko w górach, lecz także m.in. w centrum kraju. Prawdziwa zima przyszła dopiero w drugi dzień świąt. Tego dnia śnieg padał w centrum oraz na południu kraju, a śnieżna pokrywa umiliła rodzinne spacery.

Śnieżna Wielkanoc

Tymczasem w tegoroczną Wielką Sobotę mieszkańcy wschodnich rejonów naszego kraju poszli święcić koszyczki, podczas gdy z nieba prószył śnieg. Z kolei na zachodzie kraju rozpogadzało się. W Wielkanoc na chwilę ze słońcem mogli liczyć jedynie mieszkańcy Pomorza i zachodu kraju. W pozostałych rejonach odnotowaliśmy przelotne opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Lokalnie pogoda bardziej przypominała wiosnę, ponieważ pojawiły się słabe burze. Pogoda zadbała też o to, by lany poniedziałek nie odstępował od tradycji lania wody. Pochmurna aura przyniosła przelotne opady deszczu ze śniegiem, a także śniegu.

Grudzień cieplejszy od kwietnia

24 grudnia 2014 r. w najcieplejszym momencie dnia słupki rtęci wskazywały od 7 st. C w Suwałkach do 12 st. C w Nowym Sączu. Odczucie stosunkowo wysokiej temperatury mógł jednak obniżyć silny wiat, który w porywach osiągał prędkość do 90 km/h. W Boże Narodzenie zrobiło się chłodniej. Słupki rtęci wskazywały od 0 st. C w Elblągu do 7 st. C we Wrocławiu. Synoptyk przypomina, że 26 grudnia zrobiło się zimno, za co odpowiadał napływ arktycznych mas powietrza. Nad ranem w Suwałkach, Mikołajkach i Ostrołęce zanotowano ośmiostopniowy mróz. W trakcie dnia nie było dużo cieplej. Temperatura powietrza wahała się od -6 st. C w Mikołajkach i Olsztynie do 3 st. C w Nowym Sączu i Krośnie.

Chłodna Wielkanoc

Pogodą w Wielkanoc 2015 roku rządziła wilgotna i arktyczna masa powietrza, która napłynęła z północy. Spowodowała, że nad ranem w większości rejonach naszego kraju notowaliśmy przymrozek. Z kolei za dnia było chłodniej niż w Wigilię.

W Wielką Sobotę temperatura powietrza w ciągu dnia wyniosła od 3 st. C w Elblągu do 10 st. C w Kaliszu, Poznaniu i Szczecinie. W niedzielę nad ranem było chłodniej niż w Wigilię, czy nawet o poranku w Boże Narodzenie - sześciostopniowy mróz odnotowaliśmy w Zakopanem, tam było najchłodniej.

Maksymalna temperatura w Wielkanoc również nie była wysoka. Wartości na termometrach wahały się od 2 st. C w Elblągu do 9 st. C w Gorzowie Wielkopolskim. Podobne wartości odnotowaliśmy w najcieplejszym momencie dnia w lany poniedziałek. Najcieplej było w Szczecinie, gdzie słupki rtęci poszybowały do 8 st. C.

Autor: AD/map / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości