Najnowsze

Wielka Rafa Koralowa blaknie

Najnowsze


Po rekordowych upałach w Australii cierpi Wielka Rafa Koralowa. Naukowcy ogłosili kolejne masowe bielenie koralowców.

Natura reaguje na wszystkie zmiany zachodzące w środowisku, zarówno naturalne, jak i stworzone przez człowieka. Z tego względu Wielka Rafa Koralowa nieustannie cierpi. Zdjęcia wykonane przez naukowców z WWF w marcu 2017 roku pokazują, że australijskie dziedzictwo natury cały czas obumiera. Określa się to po stanie rafy, zwłaszcza po jej wyglądzie. Im bielsza, tym bardziej utleniona. Oznacza to jej szybsze obumieranie. Trwa więc kolejne masowe bielenie koralowców.

Kolejny kryzys

Degradacja Wielkiej Rafy Koralowej trwa niemalże nieustannie od wielu lat. Jednak są okresy, podczas których stan koralowców jest gorszy niż zazwyczaj. Tak było w 1998, 2002 i 2016 roku. W październiku 2016 roku niektórzy specjaliści stwierdzili, że Wielka Rafa Koralowa umarła, ale nie wszyscy eksperci się z tym zgadzali.

Obecnie drugi rok z rzędu mamy do czynienia z poważnym kryzysem. Ogłosili to pracownicy Parku Morskiego Wielkiej Rafy Koralowej. Stwierdzili, że koralowce ucierpiały w wyniku ostatnich, męczących upałów w Australii. W lutym padały tam rekordy ciepła, a temperatura przekraczała 48 stopni Celsjusza.

Masowe bielenie

W marcu doszło do największego bielenia koralowców od 2016 roku, czyli ostatniego kryzysu Wielkiej Rafy Koralowej. Rok temu zniszczonych zostało około 22 procent koralowców. - Fotografuje Wielką Rafę Koralową od wielu lat i to, co widziałem ostatnio, jest niespotykane. Na zdjęciach prawie 100 procent korali jest zabielonych. Kto wie, ile z nich przetrwa. Na niektórych zaczynają już rosnąć glony - powiedział Brett Monroe Garner, biolog morski z Greenpeace. - Jeszcze zaledwie kilka miesięcy temu koralowce były pełne życia, kolorowe - dodał.

Tak wyglądała Wielka Rafa Koralowa w listopadzie 2014 roku:

Rosnąca temperatura

Działalność człowieka i globalne ocieplenie nieustannie przyczyniają się do tego, że znaczna część Wielkiej Rafy Koralowej obumiera. Rosnąca temperatura powierzchni oceanów oraz zakwaszenie wód niszczy największy na świecie system raf, który rozciąga się na długości ponad 2250 km wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii. Skutki mogą być tragiczne dla ekosystemu.

- Ekstremalne zjawiska pogodowe, jakim jest m. in. upał, oraz ogólnie zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenie dla Wielkiej Rafy Koralowej - zauważył Garner.

Rafa koralowa ma zdolności regeneracyjne, jednak degradacja środowiska jest tak duża (a z czasem będzie tylko postępować), że korale nie będą w stanie się odbudować.

Autor: AD/ja / Źródło: theguardian.com

Pozostałe wiadomości