Najnowsze

"Wielka kupa błota, piasku i skał". Nowa wyspa fascynuje naukowców

Najnowsze

Nowa wyspa wyłoniła się po trzęsieniu ziemi
tvn24Nowa wyspa wyłoniła się po trzęsieniu ziemi

- To tak naprawdę wielka kupa błota, drobnego piasku z dna morskiego i litych skał - scharakteryzował nową wysepkę u wybrzeżu Pakistanu Bill Barnhart, geolog z US Geological Survey, studiujący trzęsienia ziemi w Pakistanie i Iranie.

Trzęsienie ziemi o sile 7, 7 w skali Richtera, jakie we wtorek miało miejsce w Pakistanie, pozbawiło setki ludzi życia, zaś tysiące dachu nad głową.

Silne wstrząsy wywołały erupcję tzw. błotnego wulkanu. Wyrzucone masy błota, skały iłu i piasku utworzyły niecały kilometr od wybrzeża Gwadar niewielką wysepkę.

Natura ją wytrzęsła z dna

Natychmiast stala się obiektem wnikliwych badań. Naukowcy uważają, że silne wstrząsy przyczyniły się do uwolnienia ukrytych na dnie mas tzw. błota wulkanicznego, które z wielką siłą zostały "wyciśnięte" na powierzchnie przez napierające na siebie płyty tektoniczne. Została dosłownie "wytrząśnięta" z dna.

Wyspa, choć wyłoniła się niespełna tydzień temu, nie jest pierwszej młodości. Okazuje się, że pierwszy raz pojawiła się 43 lata temu. Szybko jednak zapadła pod powierzchnię wody. Eksperci są przekonani, że teraz czeka ją podobny los - rozkruszy ją woda, wdzierając się w jej szczeliny.

Zdjęcia narodzin

Dzięki krążącym nad naszymi głowami satelitami, naukowcom udało się uchwycić moment, gdy masy gazu i wulkanicznego pyłu kumulowały się na dnie. Gdy płyty tektoniczne naciskały na siebie, te substancje wystrzeliły na powierzchnię, tworząc niewielką, mierzącą około 30 na 60 metrów wyspę.

Zdjęcie satelitarne na godziny przed wypiętrzeniem się nowego ląduNASA
Świeżo narodzony 43-letni ląd. Wyspa już kiedyś się pojawiła, lecz rozkruszyła ją wodaNASA

Nowy ląd, powstały niespełna kilometr od pakistańskiego wybrzeżaNASA

Autor: mb/ja / Źródło: NASA, BBC News

Źródło zdjęcia głównego: National Institute of Oceanography

Pozostałe wiadomości