Najnowsze

Wielka Brytania przeciwstawiła się upałom. Lipiec był mokry i chłodny

Najnowsze


Podczas gdy lipiec np. w Hiszpanii zapisał się jako wyjątkowo ciepły, Brytyjczykom to nie grozi. Według wstępnych statystyk specjalistów z Met Office w Wielkiej Brytanii lipiec 2015 był chłodny i mokry.

Meteorolodzy wzięli pod lupę okres od 1 do 19 lipca 2015 roku. Miesiąc okazał się bardzo różnorodny pod względem pogodowym.

Zaczęło się od rekordowej fali upałów. Gorące i wilgotne powietrze dało się we znaki Brytyjczykom. W miejscowości Heathrow 1 lipca słupki rtęci wskazały 36,7 st. C. i jest to najwyższa temperatura powietrza, jaką kiedykolwiek zanotowano na Wyspach Brytyjskich. Został wtedy pobity rekord z sierpnia 2003 roku.

Chłód znad Atlantyku

Jednakże to nie wystarczyło, żeby - tak jak było to w innych europejskich krajach - lipiec zapisał się jako ciepły. Przez resztę dni w miesiącu było chłodno. Zwłaszcza na północy, gdzie rolę odegrały atlantyckie masy powietrza. Przyniosły one chłód z północy. Zimniej niż zazwyczaj w tym miesiącu było również na zachodzie kraju.

Deszczowy lipiec

Ponadto w wielu regionach często padał deszcz. Specjaliści informują, że suma opadów w lipcu przekroczyła średnią m.in. we wschodniej i centralnej Anglii oraz wschodniej Szkocji.

Mało słońca

Dużo opadów oznacza, że niebo często zasłaniały chmury. Odzwierciedliło się to w stopniu słonecznienia kraju. W większości rejonów było ono mniejsze niż przeważnie w lipcu.

Słonecznym miesiącem na Wyspach Brytyjskich okazał się kwiecień.

Procentowe odchylenie od średniej temperatury z lat 1981-2010 dla okresu 1-29 lipca Met Office
Procentowe odchylenie od normy opadowej z lat 1981-2010 dla okresu 1-29 lipca Met Office

Fala upałów w Europie od 26 czerwca do 4 lipca na komputerowym modelu:

Fala upałów w Europie od 26 czerwca do 4 lipca
Fala upałów w Europie od 26 czerwca do 4 lipca

Autor: AD/kka / Źródło: Met Office

Pozostałe wiadomości