Wielka Brytania: fale sięgają 8 metrów, a wiatr przekracza 110 km/h


Potężne fale uderzyły w południowe wybrzeże Wielkiej Brytanii. Tak jak zapowiadali synoptycy, mieszkańcom nadmorskich miejscowości grożą kolejne powodzie, bo pogoda szybko się nie poprawi. Niebezpiecznie zrobiło się również we Francji, gdzie wprowadzony został pomarańczowy alert pogodowy. Na zachodzie tego kraju pojawia się coraz więcej powodzi.

W Land's End (południowo-zachodni kraniec Półwyspu Kornwalijskiego) odnotowano fale sięgające 8 metrów. Niewiele lepsza sytuacja występuje na zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii i wschodnim wybrzeżu Irlandii. Synoptycy zapowiadają, że porywy wiatru mogą przekraczać tam 110 km/h, a to sprzyja generowaniu wysokiej fali.

Fale sięgające 10 metrów

- Wzdłuż wybrzeży zachodniej części Szkocji, Walii i południowo-zachodniej Anglii specjaliści spodziewają się fal dochodzących do 7-10 m. Niewiele lepiej będzie na kanale La Manche i na Morzu Irlandzkim, gdzie mogą one dochodzić do 3-7 m - informują specjaliści z Met Office. Dodają przy tym, że zachodnie i południowe regiony Wielkiej Brytanii przeżywają obecnie największe powodzie od lat, a sytuacja prędko się nie poprawi.

Zamknięte zapory na Tamizie

Obecnie w Anglii i w Walii obowiązuje 100 ostrzeżeń i 220 alertów przeciwpowodziowych. Z powodzią walczą już mieszkańcy hrabstw: Ayrshire, Herefordshire, Gloucestershire, Somerset, West Sussex, Surrey, Berkshire, Pembrokeshire, Wysp Wight i Wiltshire. W obawie przed kolejnymi falami, które mogłyby pogorszyć sytuację mieszkańców, władze zdecydowały o zamknięciu systemu zapór na Tamizie.

Utrudnione powroty do domów

Z powodu złej sytuacji pogodowej władze postanowiły ewakuować część mieszkańców nadmorskiej miejscowości Aberystwyth (Walia).

Niebezpiecznie zrobiło się także na drogach. Wiele z nich stało się nieprzejezdnych. Utrudnienia sięgnęły także kolei, dlatego znacznie utrudnione są powroty do domów po przerwie świątecznej.

Zerwane sieci, zalane tereny

We Francji pogoda również nie odpuszcza. Wysoki stan rzek zagraża życiu mieszkańców północno-zachodniej części kraju, a władze ogłosiły pomarańczowy alert pogodowy. Najbardziej poszkodowane są gminy Quimper i Morlaix, gdzie wichura - zrywając kable - pozbawiła około 10 tysięcy gospodarstw domowych dostaw energii.

Autor: mb,kt/aw,map / Źródło: BBC, ENEX, Reuters TV

Pozostałe wiadomości