Najnowsze

Wiele zamkniętych szlaków w Tatrach. Niebezpiecznie także w Bieszczadach

Najnowsze

Trudne warunki w Tatrach (wideo z 20 lipca)
Trudne warunki w Tatrach (wideo z 20 lipca)tvn24
wideo 2/6

Przez intensywne opady deszczu zostało zamkniętych wiele szlaków w Tatrach. W Bieszczadach wędrówkę po górach utrudnia mgła. Ratownicy apelują o rozwagę.

- Większość szlaków jest przynajmniej częściowo, a w niektórych miejscach kompletnie pozalewana. Niektóre z nich zmieniły się w potok - powiedział we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Jakub Hornowski, ratownik medyczny i ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podkreślił, że część mostków jest zerwana, a szlaki rozmyte.

Ślisko i mokro

Wszystkie szlaki są mokre, w wielu miejscach płynie woda. Brak ostrożności grozi poślizgnięciem i urazami. W czwartek w rejonie Siodłowej Turni, na szlaku prowadzącym na Giewont z Doliny Strążyskiej, turystka złamała nogę. Ratownicy interweniowali i - jak to określił Jakub Hornowski - było to "karkołomne" ze względu na duże utrudnienia na szlaku. Czytaj więcej o akcji ratunkowej.

Niski pułap chmur ogranicza widzialność powyżej górnej granicy lasu. Wiąże się to z ryzykiem pobłądzenia, dlatego należy rozważnie planować wycieczki. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych. W Tatrach podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać połamane gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Zamknięte w TPN są szlaki:

szlak z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich;

szlak wokół Morskiego Oka oraz na Rysy;

mostek przy Wielkim Stawie w Dolinie Pięciu Stawów Polskich;

szlak przez Dolinę Małej Łąki na przełęcz Kondracką;

szlak z Murowańca do Czarnego Stawu;

szlak z Brzezin do Murowańca;

szlak z Murowańca na Rówień Waksmundzką;

szlak z Rusinowej Polany na Polanę pod Wołoszynem;

szlak z Wodogrzmotów Mickiewicza na Psią Trawkę i dalej na Cyrhlę;

zalana jest Polana Pisana oraz Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej

zalany jest odcinek szlaku z Doliny Kościeliskiej na Przysłop Miętusi (fragment Ścieżki nad Reglami);

Jaskinia Mroźna została częściowo zalana - jest nieczynna do odwołania;

Droga Oswalda Balzera z Zakopanego do Morskiego Oka na odcinku od skrętu na Murzasichle do ronda na Wierch Porońcu;

szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.

Gdzie jest bezpiecznie?

O to, które szlaki są bezpieczne, najlepiej jest pytać w informacji turystycznej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pracownicy są doskonale zorientowani, jakie warunki panują na szlakach.

- Część szlaków, część dróg w Tatrzańskim Parku Narodowym jest w tym momencie nieprzejezdna - mówił ratownik. Remonty najbardziej uszkodzonych szlaków, w tym w Roztoce (prowadzący do Doliny Pięciu Stawów) i na Halę Gąsienicową potrwają nawet kilka tygodni.

Mgła spowiła bieszczadzkie góry

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu w piątek rano mgła ograniczała widzialność do 20-50 metrów.

- W górach warunki turystyczne są dość trudne ze względu na padający od ponad tygodnia deszcz - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Arkadiusz Kawalec. Ostrzega, że szlaki górskie są śliskie i błotniste. - W przypadku opadów deszczu może nimi nawet płynąć woda - zauważył.

Od początku lipca ratownicy górscy udzielili pomocy 28 osobom. - Zazwyczaj były to urazy kończyn dolnych - wyjaśnił ratownik dyżurny. Kawalec przypomniał, że przed wyjściem w góry należy sprawdzać prognozy pogody, choć - w jego opinii nic nie zapowiada, żeby pogoda poprawiła się nagle. - Nie zalecamy wyjść w góry. W takich warunkach pogodowych nie ma przyjemności w wędrowaniu po górach - mówił Kawalec.

Bieszczadzka grupa GOPR monitoruje prawie 4 tysiące kilometrów kwadratowych. Jej ratownicy opiekują się turystami w Bieszczadach, Beskidzie Niskim oraz na pogórzach Dynowskim i Przemyskim. Nad bezpieczeństwem turystów czuwa prawie 200 ratowników i kandydatów na ratowników górskich.

Autor: anw/aw / Źródło: TPN, PAP, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Tatrzański Park Narodowy

Pozostałe wiadomości