Najnowsze

Wieczorem patrzcie w niebo. Zobaczycie niezwykłą koniunkcję ciał niebieskich

Najnowsze

Koniunkcja Księżyca i Wenus
Kontakt MeteoKoniunkcja Księżyca i Wenus

Już dziś wieczorem nad zachodnim horyzontem będziemy mogli obserwować piękny taniec Księżyca, Wenus i Jowisza. "Widok będzie prześliczny" - mówi Karol Wójcicki.

Będzie to preludium nadchodzących wydarzeń astronomicznych, których kulminacją będzie ekstremalne zbliżenie planet w dniu 30 czerwca.

Nie będą nam potrzebne żadne specjalistyczne przyrządy optyczne.

- Spójrzcie więc dziś ok. 21:30 - 22:30 nisko nad zachodni horyzont - namawia Karol Wójcicki na facebook-owym profilu "Z głową w gwiazdach". - To ostatnia w tym roku szansa na taką koniunkcję - dodaje.

Zarówno Wenus, jak i Jowisz schowają się za horyzont około 23.30.

Początek astronomicznego lata

Za to jutro będzie miało miejsce jedno z najbardziej znaczących na przestrzeni wieków dla ludzkości wydarzenie. W niedzielę 21 czerwca o godz. 18:37 naszego czasu Słońce osiągnie najbardziej na północ wysunięty punkt ekliptyki.

W tym momencie na północnej półkuli zakończy się astronomiczna wiosna i rozpocznie lato. Od tej pory noce zaczną się się wydłużać.

Inne wydarzenia astronomiczne

Na czerwcowym niebie możemy obserwować podróżującą przez gwiazdozbiór Małej Niedźwiedzicy kometę Lovejoya (C/2014 Q2). Najbliższe tygodnie to także ostatnia okazja na zobaczenie gwiazdy Nowa Strzelca 2015 nr 2, która wybuchła już 3 miesiące temu i wkrótce przestanie być widoczna. Kto chciałby odszukać tę nową, a jeszcze tego nie zrobił, powinien się pośpieszyć.

Autor: ab/rp / Źródło: niebozaoknem.pl, news.astronet.pl, facebook.com/ZGlowaWGwiazdach

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/ZGlowaWGwiazdach / Karol Wójcicki

Pozostałe wiadomości