Więcej energii z wiatru

Elektrownia wiatrowa

Prawie 3 gigawaty zainstalowanej mocy mają istniejące w Polsce odnawialne źródła energii elektrycznej - poinformowała Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki. W Polsce jest ponad 1,5 tys. takich instalacji. Nasz kraj wciąż ok. 90 proc. energii otrzymuje z węgla.

W połowie czerwca w kraju było w sumie 1437 odnawialnych źródeł energii, o łącznej mocy 2852 MW (2,852 GW).

Dla porównania - największa w Polsce Elektrociepłownia Siekierki dysponuje mocą cieplną 2081 MW i energetyczną 622 MW. Jest w stanie ogrzać około 60 proc. budynków w Warszawie.

Mega mocny

Najwięcej mocy ze źródeł odnawialnych mogą dać 472 instalacje wiatrowe. Są to zarówno pojedyncze wiatraki, jak i ich farmy. Są w stanie wyprodukować energię o mocy 1389 MW.

Zdecydowanie więcej w Polsce jest elektrowni wodnych. Mamy 714 instalacji. Nie są jednak w stanie wytworzyć tak dużo prądu, jak wiatraki. Dają niecałe 948 MW mocy.

Istnieją również elektrownie na biogaz, których łączna moc przekracza 93 MW energii oraz 19 elektrowni na biomasę, które są w stanie wyprodukować dużo więcej energii niż w biogazowniach, bo 421 MW . W Polsce są tylko cztery elektrownie słoneczne dające 0,1 MW mocy.

Autor: usa//ŁUD / Źródło: PAP, vattenfall.pl

Pozostałe wiadomości