Najnowsze

Widowiskowa trąba powietrzna nad Ukrainą

Najnowsze

Trąba powietrzna na Ukrainie
ENEX/YouTube/Bogdan WisniewskiTrąba powietrzna na Ukrainie

Przez zachodnią Ukrainę przeszła trąba powietrzna. Zjawisko to różni się od znanych z USA tornad. Trąby pojawiają się również w Polsce.

Trąba powietrza zawirowała nad Ukrainą. Pojawiła się we wtorek 11 maja w okolicy Tarnopola w zachodniej części kraju. Wirujący słup powietrza pokaźnych rozmiarów wznosił pył i piasek z obszarów, przez które przechodził.

Nie tornado

Specjaliści potwierdzili, że zjawisko widoczne na filmie to ani tornado, ani diabeł pyłowy, tylko po prostu trąba powietrzna. Od tornada różni się tym, że jej powstanie nie jest związane z superkomórką burzową i tzw. mezocyklonem czyli wirującym prądem wstępującym (pionowy strumień powietrza skierowany od podłoża w górę atmosfery).

Trąby powietrze są zjawiskiem mniej niszczycielskim od tornad.

Polska w "Alei Tornad"

Trąby powietrzne pojawiają się również w Polsce. Średnio w ciągu roku jest ich 8-14. Najczęściej powstają w okresie od maja do sierpnia w godzinach 17-20.

Na terenie Polski mamy również do czynienia z tornadami. Najgroźniejsze wystąpiło 15 sierpnia 2008 roku. Pojawiło się w woj. opolskim. Ten sam układ burzowy dzień później wywołał trąbę powietrzną na Mazowszu i Podlasiu. W 2012 roku silne tornado przeszło przez Bory Tucholskie. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek przyznaje, że "Polska leży w sercu tzw. Europejskiej Alei Tornad".

Autor: AD/map / Źródło: ENEX, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości