Najnowsze

Wichury w Polsce. Setki tysięcy ludzi bez prądu, 12 osób rannych

Najnowsze

Paweł Frątczak o krajobrazie po przejściu wichury
TVN 24Paweł Frątczak o krajobrazie po przejściu wichury

W nocy przez Polskę przetoczyła się wichura. Bez prądu jest prawie 200 tysięcy odbiorców w północno-zachodniej części kraju. Strażacy w całym kraju od piątku interweniowali już 5 tys. razy. Rannych jest 12 osób, w tym dwóch strażaków. Najsilniejsze porywy wiatru odnotowano na Kasprowym Wierchu - 148 km/h.

Jak podają dostawcy energii bez prądu jest blisko 200 tys. odbiorców. Najgorsza sytuacja panuje w północnych i północno-zachodnich regionach Polski.

Gdzie nie ma prądu?

Na Pomorzu około 75 tys. gospodarstw odciętych jest od energii elektrycznej w rejonach: kartuskim, kościerskim, tczewskim, wejherowskim, starogardzkim, gdańskim i puckim. Usuwanie awarii może potrwać do godziny 12.

W okolicach Koszalina prądu nie ma około 44 tys. gospodarstw w rejonach: białogardzkim, bytowskim, chojnickim, człuchowskim, drawskim, kołobrzeskim, koszalińskim, lęborskim, sławieńskim, słupskim, szczecineckim i świdwińskim.

Na Warmii i Mazurach prądu nie ma 2,7 tys. odbiorców w rejonach: kętrzyńskim, kwidzyńskim, sztumskim, malborskim, elbląskim, mrągowskim, nidzickim, olsztyńskim, ostródzkim, szczycieńskim, węgorzewskim, przasnyskim, iławskim, giżyckim i działdowskim.

W okolicy Torunia bez energii elektrycznej jest obecnie ok. 8,5 tys. mieszkańców. Awarie notowane są w rejonach: brodnickim, golubsko-dobrzyńskim, grudziądzkim, włocławskim, lipnowskim, chełmińskim, radziejowskim, rypińskim i toruńskim.

Na Mazowszu pozbawionych energii elektrycznej jest około 5 tysiący gospodarstw głównie w rejonach: ciechanowskim, działdowskim, gostynińskim, kutnowskim, mławskim, płockim, przasnyskim, żuromińskim, łęczyckim, płońskim i pułtuskim.

Ponadto prądu nie ma około 18 tys. gospodarstw w powiatach: tureckim, poddębickim, jarocińskim, słupeckim, pleszewskim, kolskim, łęczyckim, ostrowskim, kępińskim, krotoszyńskim i konińskim. Energii brakuje także w niektórych domach w Kaliszu i Koninie.

W województwie podlaskim nie ma prądu około 800 odbiorców, a zachodniopomorskim 46 tys.

Inne problemy

Nie obeszło się bez innych utrudnień. Powalone drzewa na torach przyczyniły się do opóźnień pociągów. Wiatr uszkodził także konstrukcje budynków, przede wszystkim naruszył dachy domów. W Zielonej Górze podczas ataku wichury uszkodzonych zostało 10 samochodów.

W miejscowości Czarne strażacy dostali wezwanie do domu, o który dosłownie "oparło się" przewrócone przez wiatr drzewo.

Straż pożarna podaje, że od piątku interweniowała dotychczas 5 tys. razy na terenie całego kraju.

Ranni

Na skutek wichury ucierpiało 12 osób.

Z powodu silnego wiatru i intensywnych opadów w piątek jedna osoba w Krakowie i w Łodzi wymagała pomocy lekarskiej. W Zachodniopomorskiem również jedna osoba została ranna. Wiele osób obniosło obrażenia podczas, gdy na samochody przewalały się gałęzie i drzewa.

Wśród rannych jest także dwóch strażaków.

Jak wiało?

Synoptyk TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek poinformowała, że w Polsce wiało ze średnią prędkością 30-60 km/h w centrum kraju do 60-75 km/h nad morzem.

W porywach wiatr osiągał prędkość do 70-100 km/h w centrum kraju, 80-110 km/h na Wybrzeżu, 100-150 km/h w górach.

Porywy odnotowane na posterunkach meteorologicznych:

Kasprowy Wierch - 148 km/h

Łeba - 108 km/h

Hel, Ustka, Śnieżka - 104 km/h

Kielce - 101 km/h

Sulejów, Elbląg - 97 km/h

Leszno, Koło - 94 km/h

Gdańsk - 91 km/h

Warszawa, Zielona Góra - 90 km/h

Mława, Suwałki, Koszalin - 86 km/h

Legnica, Chojnice - 83 km/h

Częstochowa, Olsztyn - 79 km/h

Zamość - 76 km/h

Wrocław - 72 km/h

Synoptycy zapowiadają, że silny wiatr (w porywach do 100 km/h na północny) da się we znaki do niedzieli do godzin południowych. W drugiej połowie dnia powoli będzie tracił na sile.

Więcej na temat skutków wichury dowiesz się ze strony TVN 24.

Możecie również wysyłać swoje zdjęcia skutków wichury na Kontakt 24.

Silny wiatr nad Polską
Silny wiatr nad PolskąTVN 24

Autor: AD/mk / Źródło: TVN 24, Energa Operator

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości