Najnowsze

Wichury szaleją nad Wielką Brytanią. Idą do Polski

Najnowsze

Irlandia miotana wiatrem

Porywisty wiatr nawiedził Wielką Brytanię. - Obecnie bardzo silny wiatr występuje na Wyspach Brytyjskich: 180 km/h Cairngorm Mountains (1245 m n.p.m.), 160 km/h Cairnwell (933 m n.p.m.), 100 km/h Sule Skerry (12 m n.p.m.) - informuje Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Europa północna i północno-zachodnia: Islandia, Wyspy Brytyjskie i Skandynawia dostały się pod wpływ aktywnych układów niżowych Immanuel i ex Ophelia. Centra niżów znajdują się dość blisko siebie, nad Północnym Atlantykiem.

Pod ich wpływ, w środę, dostanie się również Polska.

Sztorm na Bałtyku, w górach do 70 km/h

W Polsce prędkość wiatru będzie systematycznie wzrastać. Obecnie wieje wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, do 40 km/h, a na północy kraju do 55 km/h (w Łebie).

W nocy porywy wiatru osiągać będą od 40 km/h, a w głębi kraju do 60 km/h na Wybrzeżu.

- W środę odczujemy siłę wiatru w porywach do 50 km/h w głębi kraju i 60 km/h na Wybrzeżu - prognozuje synoptyk TVN Meteo.

Bądźmy ostrożni

Uważać powinni planujący wypłynięcie w morze i miłośnicy górskich wędrówek. Na Bałtyku rozwijać się będzie sztorm od 4 do 8 B. Natomiast wysoko w górach prędkość wiatru wzrośnie do 70 km/h.

Przed wyjściem z pracy pamiętajmy o pozamykaniu okien, a samochodów lepiej nie zostawiajmy pod drzewami. Osoby wrażliwe na powiewy np. cierpiący na choroby zatok, powinni założyć czapki, a nie lubiący chłodu mogą już śmiało otulić się w jesienne, wełniane szale.

Sytuacja wcale nie będzie się polepszać. W kolejnych dniach prędkość wiatru wzrośnie w porywach do 90 km/h.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek,mm//ŁUD / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości