Najnowsze

Wichury i śnieżyce w Wielkiej Brytanii. Warunki pogodowe będą trudne

Najnowsze

Twitter / @‏bbcweather, @dekkermail, ‏@Daily_Express, ‏@MeteoGib, ‏@ScotlandNow, ‏@IndependentNa Wyspach Brytyjskich powieje silny wiatr, a póki co pada śnieg

W najbliższych dniach w Wielkiej Brytanii powieje z prędkością niemal 100 km/h. Na terenie Szkocji sypie biały puch, a w Walii i Anglii ma spaść deszcz. Rządowa służba meteorologiczna wydała dla całego kraju ostrzeżenia odnośnie wiatru i oblodzeń.

Na obszarze Anglii i Walii obowiązuje żółty alert pogodowy. Jest to najniższy stopień ostrzeżeń w trzystopniowej skali używanej na Wyspach Brytyjskich. Wydano go, by zwracać uwagę obywateli na niebezpieczne porywy wiatru i inne utrudnienia związane z panującą pogodą. Alert obowiązuje od niedzieli do poniedziałku.

Met Office ostrzega, że południowo-zachodni wiatr przybierze na sile w poniedziałek rano. Wichury będą występować w całej Walii oraz na większości południowej i środkowej Anglii. Pojedyncze przypadki silnych porywów mogą także pojawić się na wybrzeżu. Nad wewnętrzną częścią Wysp Brytyjskich wiatr powieje z prędkością 80 km/h, jednak na zachodnim i południowym wybrzeżu porywy wiatru mogą osiągać prawie 100 km/h.

Wichury, które nadciągają nad Wielką Brytanię znad Atlantyku, mogą powodować powstawanie gigantycznych fal. Wiatr może nawet wyrywać drzewa.

Już teraz wietrzna pogoda zmusiła mieszkańców angielskich miast, takich jak m.in. Bognor Regis i Portsmouth, do zachowania szczególnej ostrożności.

Wraz z silnym wiatrem pojawią się także ulewne opady deszczu. Ich strefa, do końca przyszłego tygodnia, będzie się przemieszczać z północy na południe Wielkiej Brytanii.

Najbardziej ucierpi Szkocja

Z powodu wichur najbardziej ucierpi Szkocja. To tam mogą występować szczególnie dotkliwe utrudnienia komunikacyjne.

Na tym obszarze ponadto pada - i będzie padać - śnieg. W ciągu najbliższych 24 godzin na północy ma spaść prawie półmetrowa warstwa białego puchu.

O ile mało osób uwiecznia deszcz i wiatr, śnieg fotografowany jest o wiele częściej. Mieszkańcy Szkocji na bieżąco pokazują pojawiającą się u nich białą warstwę puchu, udostępniając zdjęcia na Twitterze.

Scotland, you're snow pretty! pic.twitter.com/h6LfsMfcuz— Pamela Flanagan (@flanaganpamela) listopad 29, 2015

#Snow continues to fall across parts of Scotland. This from #weatherwatcher Andrews Coe in Carnach, Highland. Alina pic.twitter.com/bluDj9C4n3— BBC Weather (@bbcweather) listopad 29, 2015

Storm #Clodagh giving some snow and tricky driving conditions in Scotland - this is the A82 near #Glencoe pic.twitter.com/glwJA1pqHS— Steph Ball (@MeteoGib) listopad 29, 2015

Autor: zupi/map / Źródło: BBC, express.co.uk, Met Office

Źródło zdjęcia głównego: Twitter / ‏‏@bbcweather, @dekkermail, ‏@Daily_Express