Wiało do 140 km/h. Silny wiatr nad Polską

KEYSTONESilne podmuchy na wybrzeżu i w górach

140 km/h - taką prędkość osiągnął w porywach piątkowy halny. W Zakopanem w wyniku silnych podmuchów ranne zostały dwie osoby. Na Opolszczyźnie strażacy interweniowali 44 razy.

W stolicy Tatr przewrócony komin ranił mężczyznę. - Ranny ze zmiażdżoną ręką i urazem kręgosłupa trafił do szpitala, jego stan określono jako ciężki - powiedział rzecznik zakopiańskiej policji Kazimierz Pietruch.

Górale i turyści, uważajcie na silny wiatr

Do szpitala trafiła także nastolatka, na którą na Krupówkach spadł kawałek blachy zerwanej z dachu. Nie odniosła poważniejszych obrażeń. Straż pożarna przez cały dzień odbierała kolejne zgłoszenia o przewróconych drzewach.

Silny wiatr w górach powoduje zawieje i zamiecie śnieżne. W taką pogodę turyści powinni zrezygnować z górskich wypraw, nawet do dolin reglowych, gdzie pod naporem wiatru łamią się gałęzie i konary drzew - ostrzegają ratownicy górscy.

Straty w Opolu

Silny piątkowy wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa także w województwie opolskim. Wichury na południu Opolszczyzny zepchnęły z drogi dwie ciężarówki. Kierowcy nie ucierpieli. Do godz. 17 strażacy 44 razy wyjeżdżali do wezwań związanych ze szkodami, które poczynił wiatr.

- Interwencje związane są z połamanymi konarami drzew i całymi drzewami. W gminie Dąbrowa drzewo przewróciło się i zerwało linią energetyczną. W żadnym z tych zdarzeń nie było osób poszkodowanych - powiedział dyżurny wojewódzki straży pożarnej, mł. kpt. Łukasz Kantor.

Według informacji Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody opolskiego wiatr nad Opolszczyzną wiał w piątek z prędkością od 35 do 50 km/h, w porywach do 80 km/h. Synoptycy przewidują, że w nocy osłabnie, ale nad ranem i w sobotę mogą pojawić się kolejne silne porywy dochodzące do 80 km/h

Niebezpiecznie na morzu

Silne podmuchy występują też na morzu. Synoptycy zanotowali w piątek sztorm na Bałtyku o sile 8 st. B.

Silniejsze podmuchy wiatru związane są z frontem atmosferycznym, który przyszedł z zachodu. Centrum ośrodka niżowego znajdzie się niedługo nad polskim Wybrzeżem.

Oprócz wiatru, niż przyniesie opady deszczu ze śniegiem. Taka pogoda, wietrzna i deszczowa, utrzyma się w Polsce przez najbliższe dni. Silnie wiać będzie głównie na Pomorzu i zachodzie kraju.

Prognoza wiatru dla Europy na 16.12 (niederschlagsradar.de)
Prognoza wiatru dla Europy na 16.12 (niederschlagsradar.de)Prognoza wiatru dla Europy na 16.12 (niederschlagsradar.de)niderschlagsradar.de

Autor: map,ls,mm/ms,ŁUD / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: KEYSTONE

Pozostałe wiadomości