Najnowsze

WHO: przypadki przeniesienia koronawirusa między ludźmi w 12 krajach poza Chinami

Najnowsze

"Stopień ryzyka będzie zmieniał się w zależności od ilości przypadków w Polsce"
"Stopień ryzyka będzie zmieniał się w zależności od ilości przypadków w Polsce"tvn24
wideo 2/19

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował na konferencji prasowej, że przypadki przeniesienia koronawirusa SARS-CoV-2 z człowieka na człowieka poza Chinami odnotowano w 12 krajach. Do tej pory z powodu wirusa na całym świecie zmarło 1870 osób, a zakażone są ponad 72 tysiące.

We wtorek na konferencji prasowej w Genewie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że do tej pory odnotowano 92 przypadki przeniesienia (transmisji) koronawirusa SARS-CoV-2 z człowieka na człowieka w 12 krajach poza Chinami. Szef WHO zaznaczył, że na ten moment nie ma wystarczających danych, które mogłoby pozwolić na porównanie ich z Chinami.

- Nie widzieliśmy jeszcze trwałej transmisji lokalnej (wirusa), z wyjątkiem szczególnych okoliczności, takich jak statek wycieczkowy Diamond Princess - powiedział podczas codziennego briefingu Ghebreyesus.

Poinformował również, że w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 110 nowych przypadków poza Chinami, w tym 99 na wycieczkowcu Diamond Princess, który cumuje w porcie w Jokohamie z powodu dwutygodniowej kwarantanny, kończącej się w środę.

- Oczywiście na statku jest więcej zakażeń, niż przypuszczano - przyznał dr Mike Ryan, czołowy ekspert WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Ghebreyesus przekazał, że jak dotąd w Chinach potwierdzono 72 528 przypadków zakażenia koronawirusem. 1870 osób zmarło. W ciągu ostatnich 24 godzin w Chinach odnotowano 1891 nowych przypadków zdiagnozowania wirusa. Poza Chinami zdiagnozowano 804 osoby w 25 krajach, zmarły trzy osoby (na Tajwanie, w Japonii i Hongkongu).

Kto umiera najczęściej, która płeć bardziej zagrożona. Największe studium na temat koronawirusa

WHO wspiera inne kraje

Wiele krajów podejmuje kroki, aby być przygotowanym na pojawienie się wirusa. WHO wysłało już zapasy wyposażenia ochronnego do ponad 20 krajów, a do ponad 100 wyśle w najbliższym czasie. Do końca tego tygodnia w 40 krajach Afryki oraz 29 obu Ameryk będzie można wykryć obecność wirusa. Wiele z tych krajów do tej pory musiało wysyłać próbki do innych państw i czekać na wyniki testów kilka dni. Teraz, zdaniem Ghebreyesusa, będą mogli zrobić to w ciągu maksymalnie 48 godzin.

- Nadal mamy szansę zapobiec szerszemu globalnemu kryzysowi - zapewnił Ghebreyesus.

We wtorek zmarł dyrektor szpitala w Wuhanie.

Potwierdzone przypadki koronawirusa na świecie (tvnmeteo.pl)tvnmeteo.pl

Koronawirus SARS-CoV-2

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Jej objawy to: gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Wirus powoduje zapalenie płuc, które jest nieco lżejsze od zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS wywołanego przez innego koronawirusa.

Koronawirus został wykryty w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei w grudniu 2019 roku. Jego źródło nie jest pewne, ale prawdopodobnie pochodzi od nielegalnie sprzedawanych dzikich zwierząt na targu ryb i owoców morza w Wuhanie.

Schemat budowy koronawirusaTVNMETEO.PL/PAP

Autor: dd/aw / Źródło: Reuters, WHO, PAP

Pozostałe wiadomości