Najnowsze

WHO: osoby w wieku 20-40 lat napędzają rozprzestrzenianie się epidemii

Najnowsze

[object Object]
12 porad jak się ochronić przed koronawirusemMinisterstwo Zdrowia, GIS, KPRM
wideo 2/20

Rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 napędzane jest przed ludzi w wieku 20, 30 i 40 lat, którzy nie wiedzą, że są zainfekowani - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Podkreśliła, że stanowią one zagrożenie dla grup wrażliwych, czyli na przykład z chorobami współistniejącymi.

W tym miesiącu odsetek młodych ludzi zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 wzrósł na całym świecie. To niebezpieczna sytuacja ze względu na osoby starsze, chore, zamieszkujące gęsto zaludnione obszary o słabej opiece zdrowotnej - podała we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

- Epidemia się zmienia - powiedział na konferencji prasowej Takeshi Kasai, dyrektor regionalny WHO w Zachodnim Pacyfiku. - Ludzie po dwudziestce, trzydziestce i czterdziestce coraz częściej napędzają rozprzestrzenianie się epidemii. Wielu z nich nie wie, że są zainfekowani - mówił. Dodał, że to zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa na osoby bardziej narażone.

Nowa faza epidemii

Jak podaje portal worldometers.info, do tej pory na całym świecie odnotowano ponad 22 miliona osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Na COVID-19, chorobę wywołaną wirusem, zmarło ponad 777 tysięcy osób.

W krajach, w których wydawało się, że wirus jest pod kontrolą, w tym w Wietnamie, odnotowano gwałtowny wzrost zakażeń. - To, co obserwujemy, to nie jest po prostu odrodzenie. Uważamy, że jest to sygnał, iż weszliśmy w nową fazę pandemii w regionie Azji i Pacyfiku - powiedział Kasai. Dodał, że kraje są w stanie lepiej ograniczyć zakłócenia w życiu i gospodarce poprzez połączenie wczesnego wykrywania i reagowania w celu opanowania epidemii.

Praca nad szczepionką

Podczas gdy zaobserwowano mutacje koronawirusa, WHO nadal uważała, że wirus jest "stosunkowo stabilny" - mówił Kasai. WHO przypomniała również lekarzom, aby przy tworzeniu szczepionki podjęli wszelkie niezbędne kroki w zakresie badań i rozwoju.

Specjalistka ds. technicznych i doradczyni ds. polityki leków - Socorro Escalante powiedziała, że WHO koordynuje współpracę z Rosją nad opracowaniem szczepionki. - Mamy nadzieję uzyskać odpowiedź w zakresie dowodów skuteczności tej nowej szczepionki - powiedziała Escalante.

CZYTAJ WIĘCEJ O PRACY ROSJI NAD SZCZEPIONKĄ

Schemat budowy koronawirusaTVNMETEO.PL/PAP

Autor: anw / Źródło: Reuters, WHO

Źródło zdjęcia głównego: NIAID (CC BY 2.0)

Pozostałe wiadomości