Najnowsze

WHO: na szczepionkę przeciw koronawirusowi potrzeba 100 miliardów dolarów

Najnowsze

12 porad jak się ochronić przed koronawirusem
12 porad jak się ochronić przed koronawirusemMinisterstwo Zdrowia, GIS, KPRM
wideo 2/20

Na walkę z pandemią potrzebne są miliardy dolarów, w tym ponad 100 na samą szczepionkę, a zebrano tylko 10 procent tej sumy - powiedział w poniedziałek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powiedział, że istnieje duża luka pomiędzy sumą środków potrzebnych na walkę z koronawirusem SARS-CoV-2 a zadeklarowanymi wpłatami. Na razie współprowadzona przez organizację globalna inicjatywa, mająca na celu rozwój i sprawiedliwy dostęp do testów, leków i szczepionek przeciwko wirusowi, zebrała 10 procent potrzebnych środków.

Jak zauważył Ghebreyesus, na samą szczepionkę potrzeba ponad 100 miliardów dolarów. Podkreślił, że może się to wydawać dużą sumą i nią jest, ale to wciąż mało w porównaniu z bilionami dolarów, które władze krajów G20 wydały na pomoc finansową dla gospodarek ogarniętych kryzysem wywołanym pandemią.

"Nigdy nie jest za późno, by odwrócić kierunek pandemii"

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 przekroczyła 20 milionów. Z kolei liczba zgonów zbliża się do 750 tysięcy.

Szef WHO zwrócił jednak uwagę na to, że widzi dające nadzieję znaki i "nigdy nie jest za późno, by odwrócić kierunek pandemii". Aby się to stało, rządy muszą się zmobilizować do działania, a obywatele powinni przestrzegać zalecanych środków bezpieczeństwa. Podał także przykład Nowej Zelandii, Rwandy, krajów regionu Mekongu oraz wyspiarskich państw Karaibów i Pacyfiku jako miejsc, w których udało się opanować rozprzestrzenianie koronawirusa.

Konieczne restrykcje

Dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan jeszcze raz podkreślił, że wirus SARS-CoV-2 nie ma charakteru sezonowego i dlatego jest trudniejszy do opanowania. Ostrzegł, że łagodzenie środków walki z pandemią skończy się ponownym zwiększeniem zachorowań.

Ryan zaapelował o utrzymanie na terenach, na których - jak się wydaje - poradzono sobie już z pandemią, środków spowalniających rozprzestrzenianie się koronawirusa. Mówił też o konieczności wprowadzenia ich wszędzie tam, gdzie SARS-CoV-2 nadal szybko się rozprzestrzenia.

Autor: ps/map / Źródło: PAP, worldometers.info

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości