Najnowsze

WHO: kończy się szansa na to, by powstrzymać rozszerzanie się epidemii koronawirusa

Najnowsze

[object Object]
"Stopień ryzyka będzie zmieniał się w zależności od ilości przypadków w Polsce"tvn24
wideo 2/19

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus przekazał na konferencji prasowej, że szansa na powstrzymanie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 się kończy. - Okno możliwości jest coraz węższe, więc musimy działać szybko, zanim całkowicie się zamknie - dodał Ghebreyesus.

- Kończy się szansa na to, żeby powstrzymać rozszerzanie się epidemii nowego koronawirusa - ostrzegł w piątek na konferencji prasowej dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że władze państw muszą szybko działać.

Tedros, zapytany podczas codziennego briefingu o to, czy epidemia znajduje się w "punkcie krytycznym", odpowiedział, że wierzy, że wirusa da się powstrzymać.

- Okno możliwości jest coraz węższe, więc musimy działać szybko, zanim całkowicie się zamknie - dodał. Dyrektor generalny WHO powiedział także, że trudno przewidzieć, jak będzie zmieniała się sytuacja w związku z epidemią. - Jeżeli dobrze zadziałamy, możemy zapobiec poważnemu kryzysowi, ale jeżeli zmarnujemy okazję, będziemy mieli poważny problem - stwierdził.

Tedros wyraził też zaniepokojenie pojawianiem się przypadków zakażeń bez powiązania epidemiologicznego, tzn. u osób, które nie podróżowały do Chin czy nie miały kontaktu z kimś, u kogo stwierdzono obecność koronawirusa. Wspomniał, że w Iranie w ciągu dwóch dni wykryto 18 przypadków zakażenia, a w piątek Liban poinformował o pierwszym przypadku stwierdzonym w tym kraju. Kwarantannie poddana została 45-letnia kobieta, która przyjechała z Iranu. Zakażenie wykryto też u osoby, która przybyła z Iranu do Kanady. - Te punkty są bardzo niepokojące - proszę je traktować jak punkty, a nie tendencje - podkreślił Tedros.

Więcej zakażonych niż podawano

Władze prowincji Hubei w Chinach skorygowały podaną w środę liczbę nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Informowano wtedy o 394 pacjentach, u których stwierdzono infekcję. Teraz władze prowincji mówią, że w środę potwierdzono jednak 775 przypadków.

Skąd wzięła się niska liczba zakażonych, jaką podano w środę? Za zakażone osoby zaczęto uznawać tylko te, u których stwierdzono obecność wirusa wyłącznie po badaniu genetycznym. Wcześniej zliczano również te osoby, u których badanie rentgenowskie klatki piersiowej wykazało objawy zapalenia płuc typowe dla zakażenia koronawirusem. Sekretarz partii komunistycznej w prowincji Hubei Ying Yong nakazał dodanie usuniętych przypadków do łącznej sumy. Zapowiedziano też, że ten, kto postanowił je usunąć, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Libanie

W piątek pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono w Libanie. W szpitalu w Bejrucie stwierdzono pozytywny wynik testu u kobiety, która przybyła do Libanu z Izraela.

Rząd Izraela również potwierdził w piątek pierwszy na terenie swojego kraju przypadek zakażenia SARS-CoV-2. Zakażenie koronawirusem stwierdzono u pasażerki, która została objęta kwarantanną na statku wycieczkowym Diamond Princess, zanim została w tym tygodniu odesłana z powrotem do Izraela.

- Jeden z pasażerów, którzy wrócili z kwarantanny na wycieczkowcu w Japonii, miał pozytywny wynik badań przeprowadzonych w centralnym laboratorium ministerstwa zdrowia - poinformował resort w krótkim oświadczeniu. Jak dodano, laboratorium jest w trakcie potwierdzania swych ustaleń.

Kobieta, u której wykryto koronawirusa SARS-CoV-2, jest pod nadzorem. W oświadczeniu podano, że do zakażenia nie doszło w Izraelu. Ministerstwo przekazało, że dziesięciu innych pasażerów Diamond Princess, którzy wrócili do Izraela, nie zostało zainfekowanych wirusem.

16 osób we Włoszech z wirusem

Jak poinformowały w piątek włoskie media, powołując się na służby medyczne w Lombardii i Wenecji Euganejskiej, na północy Włoszech liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 w ciągu jednego dnia.

Liczba zakażonych rośnie w szybkim tempie. Czternaście osób przebywa w szpitalach w Lombardii - są to: 38-letni mężczyzna, który zaraził się prawdopodobnie od kolegi po jego powrocie z Chin, a także ciężarna żona chorego i między innymi pięciu pracowników szpitala w miejscowości Codogno. To tam na pogotowie zgłosił się 38-latek w ciężkim stanie.

Z regionu Wenecja Euganejska napłynęły informacje o dwóch zakażonych osobach, u których pierwsze badania potwierdziły obecność groźnego wirusa. To dwóch 70-latków. W szpitalu zakaźnym w Rzymie przebywa troje chorych, którzy zarazili się w styczniu w Chinach, w mieście Wuhan - pierwotnym ognisku epidemii. Lekarze poinformowali, że stan małżeństwa chińskich turystów poprawia się, a młody Włoch został już wyleczony.

Potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem tvnmeteo.pl

Nie żyje ponad 2220 osób

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia podała, że 20 lutego w Chinach kontynentalnych odnotowano 889 nowych przypadków zakażeń. Liczba zgonów w Chinach wzrosła o 118, zwiększając bilans do 2236 ofiar. Głównie były to osoby przebywające w stolicy prowincji Hubei, Wuhanie.

Zakażenia potwierdzono między innymi w dwóch więzieniach w północnej prowincji Shandong i wschodniej prowincji Zhejiang. Stanowiły 234 z 258 nowych przypadków zakażeń poza Hubei.

Chińskie media doniosły o rosnących obawach związanych z "potencjalną eksplozją liczby infekcji w stolicy" po potwierdzeniu 36 nowych przypadków w pekińskim szpitalu.

Oficjalne raporty wskazują na to, że poza terytorium Chin zmarło 13 osób - cztery w Iranie, trzy w Japonii, po dwie w Iranie i Hongkongu oraz po jednej we Francji, Korei Południowej, na Filipinach i Tajwanie.

Powstrzymać Koreę Południową od pandemii

W czwartym co do wielkości mieście Korei Południowej znajduje się skupisko koronawirusa. Ulice Daegu opustoszały, a mieszkańcy ukryli się w domach po tym, jak dziesiątki osób zakaziły się koronawirusem podczas ceremonii religijnej.

Opustoszałe centra handlowe i kina Daegu, które liczy łącznie około 2,5 miliona mieszkańców, stały się kolejnym uderzającym obrazem wybuchu epidemii.

Schemat budowy koronawirusaTVNMETEO.PL/PAP

Odwołane uroczystości w Tokio

Rząd metropolitalny Tokio zapowiedział odwołanie wszystkich głównych imprez na najbliższe trzy tygodnie. Stolica Japonii przygotowuje się obecnie do Igrzysk Olimpijskich, które mają rozpocząć się tam w lipcu.

W czwartek Japonia poinformowała o śmierci dwóch starszych pasażerów statku wycieczkowego Diamond Princess - pierwszych ofiarach śmiertelnych na pokładzie statku.

Zakażeni policjanci w Hongkongu

W Hongkongu u kilkudziesięciu policjantów stwierdzono obecność koronawirusa po wtorkowym branżowym bankiecie. Zostali poddani kwarantannie.

Wyłączając ich, w regionie liczba zakażonych sięga 69 osób. Patogen pozbawił życia dwie osoby.

Kuwejt zawiesza loty do Iranu

Lokalne agencje prasowe podały, że władze Kuwejtu wstrzymały do odwołania loty samolotów pasażerskich do i z Iranu w związku z przypadkami zachorowań na koronawirusa w tym kraju.

Irańskie ministerstwo zdrowia poinformowało wcześniej, że dwaj Irańczycy zmarli wskutek niewydolności oddechowej po zakażeniu koronawirusem, a u trzech innych testy na obecność koronawirusa dały wynik pozytywny.

W Iranie wezwano do zawieszenia wszystkich zgromadzeń religijnych po tym, jak zakażenia pojawiły się u dwóch osób przebywających w jednym ze świętych miast.

W piątek przed południem rzecznik ministerstwa zdrowia Kianush Jahanpur podał, że w Iranie zmarły kolejne dwie osoby, zaś liczba zakażonych wzrosła do 18 osób.

Profilaktyka przy zakażeniu koronawirusem z Chin (Adam Ziemienowicz/PAP)Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: kw,ps,dd/aw / Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości